Rozrastają się wsie

  Rozrastają się wsie

  Agnieszka Romanowicz [email protected]

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Pod koniec 2003 roku w Gminie Świecie mieszkało o 76 osób więcej niż dziś. Ubywa nas przede wszystkim w mieście. Wybieramy życie na wsi.
       Tendencja obserwowana we wszystkich miastach świata obowiązuje również w Świeciu. Coraz chętniej wyprowadzamy się z centrum na wieś. Najpopularniejsze jest Gruczno.
       - Duże zainteresowanie budzą też inne miejscowości znajdujące się blisko Świecia - informuje Leszek Żurek, kierownik świeckiego Urzędu Stanu Cywilnego. - Osoby, które zdecydują się do nich przeprowadzić, chcą mieć stały kontakt z miastem. Najprawdopodobniej tu pracują.
       
  I tak po Grucznie wybierane jest zazwyczaj Sulnówko i Sul-nowo.
       - Na wysokości skrzyżowania trasy do Jeżewa przez Dziki - uściśla Żurek. - Popularny od lat jest też Terespol Pomorski. Między innymi dlatego coraz więcej inwestuje się tam w infrastrukturę, zwłaszcza w drogi.
       Samo Świecie, choć mieszka w nim coraz mniej ludzi, rozrasta się. Zwłaszcza w kierunku Laskowic. - Przypuszczam, że niebawem zabudowywać zacznie się też teren za jednostką wojskową - dodaje Żurek.
       Mając na uwadze liczby, trzeba powiedzieć, że w całej gminie ubyło mieszkańców. Na szczęście niewielu, bo w porównaniu z końcem 2003 roku, jest to 76 osób.
       - Obserwujemy duży ruch związany z zawieraniem nowych związków małżeńskich - wyjaśnia Żurek. - Żony lub mężowie przeprowadzają się za "drugą połową" poza teren naszej gminy. W każdym razie spadku zaludnienia nie spowodowały liczne zgony czy znikomy przyrost naturalny. Wystarczy powiedzieć, że w ubiegłym roku w Świeciu urodziło się 315 dzieci. W tym samym czasie zamarło tu 265 osób.
       

       

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Dzieciaki gotują na Święta

  Gminy w Kujawsko-Pomorskiem

  1 3 4 5 ... 25 »