Nowe zasady

  (karp)

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  - <i>Czy Pomorska może dowiedzieć się, co trzeba zrobić, aby dobrowolnie się ubezpieczyć w Narodowym Funduszu Zdrowia?</i> - zapytuje Czytelnik.
       - Słyszałem, że od nowego roku weszły jakieś zmiany. Wykonuję wolny zawód i nie jestem związany umową z żadną firmą. Jak to załatwić?
       
  Rzeczywiście, z nastaniem nowego roku przyszły także zmiany w zasadach dobrowolnego ubezpieczania się. - Jeżeli ktoś pracuje i chce dobrowolnie się ubezpieczyć, musi zgłosić się do oddziału funduszu w Bydgoszczy, mieć przy sobie dowód osobisty, NIP i na miejscu spisuje się umowę - wyjaśnia Barbara Nawrocka, rzecznik prasowy Narodowego Funduszu Zdrowia w Bydgoszczy.
  - Później tylko składki opłaca się do ZUS. Jeżeli natomiast ktoś nie ma umowy o pracę, sytuacja jest trochę inna. Należy przy sobie mieć prócz dowodu i NIP-u, zaświadczenie o ostatnio odprowadzanych składkach. Czytelnik będzie musiał też ponieść pewne koszty. W zależności od tego, kiedy były ostatnie wpłacone składki przez jego pracodawcę, kwota ta się zmienia. I dopiero wtedy zawiera sie umowę.
       
  Sprawę dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego można załatwić w oddziale NFZ w Bydgoszczy przy ulicy Słowackiego 3.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Gminy w Kujawsko-Pomorskiem

  1 3 4 5 ... 30 »