Doczekali się

  Andrzej Bartniak

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Doczekali się
  Wiosną tego roku ruszy remont jednego z największych gmachów na terenie byłej jednostki wojskowej w Świeciu. Docelowo ma być on nową siedzibą Starostwa, ale to nie wcześniej jak w 2012 roku.
  Doczekali się
       Od momentu przejęcia od Agencji Mienia Wojskowego, jednego z najbardziej efektownych budynków, minęło sporo czasu. Ostatni rok upłynął pod znakiem prób pozyskania pieniędzy z funduszy EU. Być może udałoby się je zdobyć wcześniej, ale sprawę opóźniła zmiana przepisów. Okazało się, że Unia nie będzie dofinansowywać remontów siedzib urzędów. Tymczasem pierwszy wniosek dotyczył właśnie tego.
  Dokumentację trzeba było zmienić. W nowej formie spotkała się z aprobatą Urzędu Marszałkowskiego, rozdzielającego unijne fundusze. W styczniu wojewoda podpisze stosowne dokumenty. Te gwarantują Starostwu Powiatowemu 3 mln zł z UE i 407 tys. z budżetu państwa. Starostwo będzie musiało wyłożyć z własnej kieszeni 691 tys. To powinno wystarczyć na pokrycie zdecydowanej większości kosztów rewitalizacji powojskowego obiektu. To czego nie uda się zrobić w tym roku zostanie dokończone w 2006. W sumie UE i budżet państwa przekażą jeszcze na ten cel blisko 800 tys. zł.
       Biura do wynajęcia
       
  W styczniu lub na początku lutego rozpoczną się poszukiwania inżyniera projektu. Osoby sprawującej pieczę nad budową. W międzyczasie ma być ogłoszony konkurs na wykonawstwo. Roboty powinny zakończyć się w 2006 roku. Jednak urząd będzie mógł przenieść wszystkie swoje wydziały do koszarowca nie wcześniej jak za pięć lat od chwili oddania go do użytku. Co do tego czasu?
       W pierwszej kolejności będą mogły ulokować się w nim różnego rodzaju instytucje użyteczności publicznej, a więc stowarzyszenia, związki, organizacje itd. Przywrócenie dawnej świetności budynku ma sprzyjać szeroko rozumianej integracji społecznej. Tak więc oprócz centrum informacji turystycznej ma się znaleźć tam miejsce dla centrum szkoleniowego, Inkubatora Przedsiębiorczości. W budynku znajdzie się odział jednego z banków, biuro paszportowe i firmy ubezpieczeniowe.
       - Na razie są to tylko pewne założenia, dziś jest za wcześnie aby dokładnie określić jakim instytucjom wynajmiemy pomieszczenia - tłumaczy Barbara Studzińska, wicestarosta. - Ale poszukiwania rozpoczniemy stosunkowo wcześnie. Tak, aby w chwili zakończenia remontu było zajętych jak najwięcej pomieszczeń.
       Lokali pod dostatkiem
       
  A co będzie za siedem lat, gdy Starostwo będzie mogło wreszcie przenieść się na ul. Hallera?
       - Z pewnością nikogo nie zostawimy na lodzie - zapewnia wice-starosta. - Będziemy dysponowali kilkoma wolnymi budynkami.
       Tekst i fot.
       

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Dzieciaki gotują na Święta

  Gminy w Kujawsko-Pomorskiem

  1 3 4 5 ... 28 »