Jabłka w rejestrze

  Jabłka w rejestrze

  agnieszka romanowicz

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Jabłka w rejestrze

  ©Agnieszka Romanowicz

  Nowe gatunki drzew, owadów i ptaków spodziewają się odkryć badacze przydomowych sadów rosnących nad Wisłą. Na swoim koncie mają już pierwsze sukcesy - dwie unikatowe grusze.
  Jabłka w rejestrze

  ©Agnieszka Romanowicz

       Mija pierwszy rok wstępnego monitorowania sadów przydomowych. To koncepcja Jarosława Pająkowskiego, dyrektora Zespołu Parków Krajobrazowych, Chełmińskiego i Nadwiślańskiego.
       - Chcemy wiedzieć, co mamy - wyjaśnia swój pomysł. - Gdy dziewięć lat temu obejmowałem urząd, sądziłem, że na terenie parku rośnie dwadzieścia pięć odmian jabłoni. Dziś wiem już ponad siedemdziesięciu
       
  Badania potrwają jeszcze około dwa lata.
       - Mniej więcej tyle czasu potrzeba, żeby wyciągnąć średnią z przyrody - wyjaśnia Pająko-wski. - Każdego roku jest ona trochę inna.
       
  Nieznane grusze
       
  Poszukiwania badaczy posłużą sprawozdaniu: ile odmian drzew rodnych rośnie na terenie parku, jakie żyją tam porosty, ptaki lęgowe, owady zapylające i inne rośliny.
       Przez pierwszy rok przebadano 15 sadów.
       - Pozwoliło to na kilka ciekawych odkryć - informuje Pająko-wski. - Jesteśmy w trakcie ich oznaczania. Zdradzę, że wśród nich znajdują się dwie odmiany gruszy, dotychczas w Polsce nieznanych.
       Cenne porosty
       
  Istotną rolą przygotowywanego sprawozdania jest zbadanie zmian, do których, na przestrzeni lat, doszło w nadwiślańskich sadach. - Ich świadectwem jest, między innymi, ilość porostów - dodaje Pająkowski. - To krzyżówka grzybów i glonów. Życzylibyśmy sobie znaleźć ich jak najwięcej. Dowiodłoby to, że powiatrze na terenie zespołu parków jest bardzo czyste. Tylko takie tolerują porosty.
       
  To dlatego nie należy ich usuwać. - Nie są pasożytami - podkreśla Pająkowski. - Tylko mieszkają na drzewach. Im jest ich więcej, tym lepiej. To znaczy, że sad rośnie w bardzo dobrym miejscu
       

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Gminy w Kujawsko-Pomorskiem

  1 3 4 5 ... 35 »