Ujeżdżanie Pegaza

  Ujeżdżanie Pegaza

  Andrzej Bartniak

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Ujeżdżanie Pegaza

  ©Andrzej Bartniak

  Piątkowy koncert Tymańskiego i Transistors był najciekawszym punktem w programie "Jesieni niepoetyckiej". Niestety mogło się o tym przekonać niewiele osób.
  Ujeżdżanie Pegaza

  ©Andrzej Bartniak

       Ryszard Tymon Tymański, to postać nietuzinkowa. Poeta, prozaik, a przede wszystkim świetny, jeśli nie wybitny muzyk, multiinstrumentalista. Był jednym z założycieli grupy "Miłość", będącej w latach 90. najlepszym zespołem na polskiej scenie jazzowej. Niemal równolegle tworzył w alternatywno-rockowych "Kurach". W swoim dorobku ma również muzykę do filmów i sztuk teatralnych.
       Piątkowy koncert promował nową płytę do filmu "Wesele" w reżyserii Wojtka Sma-rzowskiego. Tymański lubi bawić się konwencjami i stylami muzycznymi. Ich dopełnieniem są teksty o charakterystycznej dla niego poetyce. Dalekie od literackich wzorów lansowanych w szkole.
       "W latach 80. związany był z Totartem" performerską grupą poetycką znaną głównie z obrazoburczej poezji.
       Oprócz piosenek z "Wesela" w koncercie znalazły się także ciekawe kowery utworów z repertuaru: The Beatles, Davida Bowie czy Brygady Kryzys.
       W sobotę, bliskie spotkania trzeciego stopnia z poezją rozpoczął koncert Romana Ziemlańskiego, wybitnego gitarzysty, cenionego interpretatora piosenek Bułata Okudżawy. W Świeciu wystąpił właśnie z utworami tego legendarnego rosyjskiego barda. Tym razem sala widowiskowa OKSiR, który był organizatorem imprezy, była pełna. Niestety nie była to zasługa nazwiska artysty, a nauczycieli którzy przyprowadzili uczniów.
       Żadnego przymusu nie odczuwali za to uczestnicy konkursu poetyckiego, jaki odbył się w Bibliotece Cafe. Był on przeznaczony dla debiutantów, którzy mogli zaprezentować do pięciu utworów. Zgłosiło się jedenaście osób. Jeszcze więcej było chętnych do posłuchania. Kolejne odczyty przeplatano piosenkami w wykonaniu: Ariela Stawskiego i Joanny Kałas. Jury przyznało trzy równorzędne pierwsze miejsca. Nagrody odebrali: Anna Strzeżyńska , Anna Kleszewska i Szymon Gackowski . Ponadto wyróżniono Natalię Michałowską.
       

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Gminy w Kujawsko-Pomorskiem

  1 3 4 5 ... 25 »