Cegiełki dla ludzi

  Cegiełki dla ludzi

  Tekst i fot. Agnieszka Romanowicz

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Nowy dach na budynku szkoły będzie gotowy 15 listopada tego roku.

  Nowy dach na budynku szkoły będzie gotowy 15 listopada tego roku. © Agnieszka Romanowicz

  W Świekatowie realizowane są dwie duże inwestycje. Z obydwu skorzysta miejscowa społeczność. Zyska ona, między innymi, większą świetlicę wiejską oraz cieplejszą szkołę.
  Nowy dach na budynku szkoły będzie gotowy 15 listopada tego roku.

  Nowy dach na budynku szkoły będzie gotowy 15 listopada tego roku. © Agnieszka Romanowicz

       Już w listopadzie dwa wozy bojowe należące do Ochotniczej Straży Pożarnej w Świekatowe znajdą dla siebie miejsce w garażach nowej strażnicy. Przez kilkanaście miesięcy stałe one na terenie posesji prywatnej należącej do Stanisława Glamy, komendanta gminy Związku Ochotniczych Straży Pożarnych, naczelnika OSP Świekatowo. Wszystko z powodu rozbudowy starej remizy.
       Będą się weselić
       
  - Stara powstała w 1950 roku - mówi komendant. - Wówczas był to obiekt z prawdziwego zdarzenia. Ale to przeszłość. Świekatowo się rozrasta. Przybywa mieszkańców. Ich potrzeby również rosną.
       
  Jedną z nich jest świetlica wiejska. Stara znajdowała się nad pierwszym budynkiem remizy. - Brakowało w niej sanitariatów, była ciasna - wymienia komendant. - Nowa będzie bardzo przestronna, ze wszystkimi, potrzebnymi do organizowania imprez pomieszczeniami: kuchnią i ubikacjami.
       Warto dodać, że na terenie Świekatowa brakuje lokali odpowiednich do przyjęć typu wesele czy komunia święta. Zmieni się to za rok.
       Najładniejsza w powiecie
       
  Jadnak najważniejsza jest strażnica. Potrzebę jej rozbudowy dostrzegli sami mieszkańcy. W ramach czynu społecznego zebrali na ten cel 5 tys. zł. - Nie spełnialiśmy nawet warunków BHP - przyznaje komentant. - Teraz będziemy mieli naładniejszą placówkę w powiecie. Co ważne, zyskamy dodatkowe stanowisko bojowe.
       Otwarcie nowej strażnicy planuje się dokładnie za rok. - Zbiegnie się ono z 80-leciem istnienia naszej jednostki - dodaje komendant. - Efektowna remiza będzie najlepszym prezentem jubileuszowym, jaki mógł się nam trafić.
       Szczelna szkoła
       
  Drugą inwestycją, której koniec planuje się na połowę listopada tego roku, jest remont szkoły w Świekatowie. - Robimy dach w segmencie drugim - informuje Stanisław Marek, inspektor do spraw budownictwa w Urzędzie Gminy Świekatowo. - W segmencie trzecim wymieniamy okna.
       Prace nie kolidują z nauką. Modernizacja dachu odbywa się na zewnątrz, a okna wymieniane są popołudniami i w weekendy.
       Dach na segmencie trzecim jest już zrobiony. Do wymiany pozostał ten na budynku pierwszym. - Chcielibyśmy to załatwić w przyszłym roku - mówi inspektor. - Jednak, jak zwykle, zależy to od pieniędzy.
       Całkowity koszt prac aktualnie przeprowadzanych w szkole pochłonie 179 tysięcy złotych, z czego 42 procent pokryją środki z Programu Aktywizacji Obszarów Wiejskich.
       [email protected]
       

       

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Dzieciaki gotują na Święta

  Gminy w Kujawsko-Pomorskiem

  1 3 4 5 ... 25 »