Za ile spoczynek?

  Agnieszka Romanowicz

  Gazeta Pomorska

  Gazeta Pomorska

  Miejsc na cmentarzu przy ul. Sienkiewicza wystarczy jeszcze na 30 lat.

  Miejsc na cmentarzu przy ul. Sienkiewicza wystarczy jeszcze na 30 lat. ©Andrzej Bartniak

  Pochowanie zmarłego w powiecie świeckim kosztuje około półtora tysiąca złotych.
  Miejsc na cmentarzu przy ul. Sienkiewicza wystarczy jeszcze na 30 lat.

  Miejsc na cmentarzu przy ul. Sienkiewicza wystarczy jeszcze na 30 lat. ©Andrzej Bartniak

       W Świeciu nie ma problemu z pochowaniem zmarłego. - Pomyśleliśmy o przyszłości - zapewnia Adam Socha, zarządca cmentarza przy ul. Sienkiewicza w Świeciu. - Mamy zapewniony teren w kierunku ulicy Chmielniki. Szacujemy, że wystarczy nam on na około trzydzieści lat.
       
  Mistrz ceremonii
       
  Warto dodać, że chowani są tu wszyscy, zarówno wierzący, jak i ateiści.
  - Ksiądz proboszcz podkreśla, że cmentarz jest ogólnodostępny - mówi Socha. - Różnica jest tylko taka, że pogrzeb osoby niewierzącej prowadzi mistrz ceremonii. Przyjeżdża tu z Urzędu Stanu Cywilnego w Bydgoszczy. Dzięki wyrozumiałości świeckich księży, nie ma potrzeby tworzenia cmentarzy komunalnych. Chociaż wiadomo, że są one tańsze. Opłata za miejsce na bydgoskim wynosi 200 zł. Na parafialnym tyle, co w Świeciu: - 400 złotych - informuje Socha. - Więcej, bo 600 złotych musimy zapłacić za miejsce na starym cmentarzu.
       
  Tyle kosztuje wykopanie grobu. Warto dodać, że ta sama cena dotyczy zarówno mogiły podwójnej, tzw. "głębinowej" jak i pojedynczej. Opłata obowiązuje przez 20 lat. - Po upływie tego czasu można przedłużyć rezerwację na kolejne 20 lat - dodaje Socha. - Trzeba za to zapłacić 70 złotych.
       
  Dodatkowym kosztem jest coroczna opłata za wodę i wywóz śmieci z cmentarza. Na terenie powiatu świeckiego wynosi ona około 10 złotych rocznie.
       Trumna z klimatyzacją
       
  Wydatkiem innego rzędu, jednak ściśle związanym z pogrzebem, jest trumna. - Najtańsza za 500 złotych - twierdzi Socha. - Jej wartość podnoszą specjalne życzenia klientów, dlatego trudno mówić o najwyższej cenie.
       
  A jakie są te specjalne życzenia? - Najczęściej materiał - wyjaśnia Socha. - Wysokiej jakości drewno czy zdobienia. Bywają trumny ze szkła. Z ciekawostek dodam, że na targach pogrzebowych we Frankfurcie pokazano trumnę z klimatyzacją.
       
  Trumnę wstawia się do kaplicy. Za to trzeba zapłacić ok. 50 złotych. Transport do 50 km od Świecia i na terenie miasta jest zazwyczaj darmowy. To forma wdzięczności dla klienta, który zdecydował się na dany zakład pogrzebowy. Płaci się za tylko dowóz z daleka. W większości jest to 1,50 zł. za kilometr.
       Krzyż z tabliczką kosztuje 80 złotych, wieniec - ok. 100 zł.
       Bezpłatna jest za to obsługa na cmentarzu, mycie zwłok przed pochówkiem oraz przechowywanie ich w chłodni. Jednak za ceremonię trzeba zapłacić Kościołowi. Tu stawki są zróżnicowane: od 150 do 300 złotych.
       W sumie średnia cena pogrzebu wynosi około 1500 złotych. - Większość z nich jest porównywalna - twierdzi Socha. - Tylko raz uczestniczyłem w specyficznym pochówku pewnego Cygana. Miał trumnę w kolorze nieba i orkiestrę. Pierwszy raz w życiu widziałem taką ceremonię.
       

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Gminy w Kujawsko-Pomorskiem

  1 3 4 5 ... 25 »