Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niektórym organizacjom pieniądze z 1 procenta są niezbędne do życia

Maciej Ciemny, [email protected]
Amazonki w Świeciu skupiają kobiety, które przeszły raka piersi. Organizują pogadanki i akcje profilaktyczne
Amazonki w Świeciu skupiają kobiety, które przeszły raka piersi. Organizują pogadanki i akcje profilaktyczne Andrzej Bartniak
Warto odpisywać stowarzyszeniom jeden procent od podatku. Niektóre trwają dzięki temu. Małe organizacje współpracują z wielkimi fundacjami - to na ich konta trafia najpierw nasz 1 procent.

W zeszłym roku Polacy w ramach oddawania jednego procentu przekazali organizacjom pożytku publicznego 506 milionów złotych. W tym roku spośród 26 tysięcy osób, które już rozliczyły się w świeckiej skarbówce, przekazać jeden procent zdecydowało się ponad 12 tysięcy podatników. - Wybierali spośród wszystkich dostępnych organizacji - mówi Jolanta Kaliszer, rzecznik Urzędu Skarbowego w Świeciu. - Zarówno lokalnych, jak i ogólnopolskich.

Tydzień temu przedstawialiśmy numery KRS organizacji pożytku publicznego, które są zarejestrowane na terenie powiatu świeckiego. Często jednak stowarzyszenia, które nie posiadają takiego statusu, zbierają pieniądze za pomocą subkont utworzonych na kontach zaprzyjaźnionych organizacji.

Subkonto pozwala uniknąć biurokracji

W ten sposób działa chociażby Stowarzyszenie Edukacji i Rozwoju wsi Sierosław "Razem Łatwiej", które prowadzi we wsi szkołę podstawową. - Tak unikamy zbędnej biurokracji. Pieniądze z jednego procenta można nam przekazywać za pośrednictwem toruńskiego Stowarzyszenia Pomocy Szkole - wyjaśnia Elżbieta Chróścińska, prezes sierosławskiego stowarzyszenia. - Wystarczy w zeznaniu podatkowym wpisać numer KRS: 0000121592 i podać dopisek: Stowarzyszenie "Razem Łatwiej" w Sierosławiu. W ten sposób pieniądze trafią do naszej szkoły. Dzięki temu, że na początku naszej działalności, gdy nie mieliśmy jeszcze przyznanej subwencji oświatowej, firma Kier przekazała nam swój jeden procent podatku, przeżyliśmy pierwsze cztery miesiące. Bez tego nie byłoby możliwe poprowadzenie szkoły.

O działalności szkoły wiedzą wszyscy w gminie Drzycim. Nie ma najmniejszych obaw, że przekazane sumy zostaną mądrze spożytkowane. A ten problem pojawia się przy przekazywaniu pieniędzy na subkonta. - W tym roku z jednego procentu chcielibyśmy wyremontować dwie kolejne klasy. W zeszłym roku wystarczyło na odnowienie jednej izby i holu - mówi Chróścińska.

Wspierają sport w całej Polsce

Podobnie działa świecki klub sportowy Wda, który na swojej stronie zachęca do przekazywania jednego procenta poprzez wpisywanie numeru KRS: 0000197334 i podawanie dopisku: Klub Sportowy Wda Świecie, ul. Sienkiewicza 18, 86-100.

W ten sposób pieniądze ogólnopolskiej Fundacji Partnerstwo trafiają do świeckiej Wdy. Fundacja Partnerstwo wspiera sport, ale w swoim sprawozdaniu merytorycznym, które można znaleźć na stronach ministerstwa pracy, pisze przede wszystkim o programie "Partnerstwo dla tenisa stołowego". Dlatego niektórzy mogą się zagubić.

To samo dotyczy pomocy chorym dzieciom - takich spraw jest bez liku. Ich rodzice nie mają czasu, siły i funduszy, żeby zakładać osobne organizacje pożytku publicznego, dlatego zgłaszają się do fundacji wspierających maluchy w leczeniu.

Na co uważać?

Programy do wypełniania PiT-ów:
większość jest sponsorowana przez najbogatsze fundacje, w związku z czym od razu program decyduje, komu przekazać odpis i często nie ma możliwości zmiany. Warto spróbować poradzić sobie z neutralnym programem wspieranym przez Ministerstwo Finansów.

Sprawozdania organizacji:
często są pisane niezrozumiałym językiem. To pierwszy powód do obaw. Najwięcej wiadomości przyniesie sprawozdanie merytoryczne, które można znaleźć na stronie sprawozdaniaopp.mpips.gov.pl.

Czy stowarzyszenie bądź fundacja wciąż posiada aktualny status opp:
niekiedy organizacje same z tego zrezygnują. Aktualizowaną kilka razy w roku listę można przejrzeć pod adresem: mpips.gov.pl/bip/wykaz-organizacji-pozytku-publicznego.

Warto poświęcić czas na znalezienie informacji o działalności organizacji:
strona internetowa zawiera często informacje o organizowanych wydarzeniach - to ważny sygnał, że organizacji warto zaufać. Można też polegać na grupach, które znamy z sąsiedztwie i doskonale wiemy, na co wydatkują przekazywane sumy.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska