Ośmioosobowa rodzina nie może wrócić do swoich mieszkań. Ich...

  Ośmioosobowa rodzina nie może wrócić do swoich mieszkań. Ich dobytek spłonął

  Agnieszka Romanowicz [email protected]

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  - Urodziłem się tu i nigdy się stąd nie ruszę. Starych drzew się nie przesadza - przypomina Henryk Hajduk

  - Urodziłem się tu i nigdy się stąd nie ruszę. Starych drzew się nie przesadza - przypomina Henryk Hajduk ©Agnieszka Romanowicz

  - Byliśmy z bratem po obiedzie, gdy Dorota zaczęła krzyczeć, że się pali. Rzuciliśmy się do studni, ale ogień był za duży. Zadzwoniliśmy po strażaków - relacjonuje Henryk Hajduk z Wielkiego Komorska.
  - Urodziłem się tu i nigdy się stąd nie ruszę. Starych drzew się nie przesadza - przypomina Henryk Hajduk

  - Urodziłem się tu i nigdy się stąd nie ruszę. Starych drzew się nie przesadza - przypomina Henryk Hajduk ©Agnieszka Romanowicz

  On i jego brat Józef urodzili się w tym domu. Pan Henryk dodaje: - W tym pokoju, gdzie teraz mieszkamy.

  A właściwie: gdzie mieszkali, bo inspektor budowlany zakazał użytkowania całego domu. Uważa on, że życie w nim nie jest bezpieczne . Tymczasem stary dom dawał schronienie Henrykowi, Józefowi, ich bratu Dariuszowi z żoną Dorotą i 16-letnią córką Klaudią, a także siostrze Marzenie i jej synom: Sylwestrowi i Rafałowi.


  >> Najświeższe informacje z regionu, zdjęcia, wideo tylko na www.pomorska.pl <<

  Pierwsze noce starsi bracia spędzili u sąsiada. Dariusz z rodziną przenieśli się do hotelu w Warlubiu. - Koszt utrzymania i wyżywienia wzięła na siebie gmina - uzupełnia Justyna Kamińska, kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Warlubiu. - Wkrótce państwo Hajdukowie przeniosą się z córką do mieszkania socjalnego w Warlubiu, które jest w trakcie remontu. Są tam dwa przestronne pokoje. Drugi przeznaczamy dla starszych braci.

  Mama Sylwestra z młodszym synem ulokowali się u bliskich, a on sam po sąsiedzku.

  - Pan Sylwester nie chciał od nas pomocy - dodaje Justyna Kamińska.

  - Jakoś sobie radzę, ale jest ciężko, bo straciłem wszystko, na co pracowałem - mówi Sylwester. - Najbardziej szkoda mi sprzętu grającego i motorów. Poszły z dymem w garażu.

  Rodzina ma nadzieję, że wiosną odbuduje swój dom.

  - Tata był murarzem, ja też nim jestem - zaznacza Henryk.

  - Jak tylko będzie za co, poradzimy sobie z odbudową - uważa Sylwester.

  Sęk w tym, że przed nimi kolosalne wydatki. Na bieżąco pomóc próbują sąsiedzi, sołtys, gimnazjum, parafia. - Teraz najbardziej potrzeba nam ubrań, zwłaszcza dla najstarszych braci - podkreśla pani Dorota.

  - Mnie przydałby się barak, żeby być przy domu - mówi pan Henryk. - Urodziłem się tu i tu umrę. Nigdzie się stąd nie ruszę! Takich starych drzew jak ja, już się nie przesadza.

  Osoby, które chcą pomóc poszkodowanym wrócić do rodzinnego domu podajemy nr konta: 13 8173 0005 3002 0003 8885 0001. Przelew należy zrobić na nazwisko Dorota Hajduk, Warlubie.


  Wideo: INFO Z POLSKI odc.17 - przegląd najciekawszych informacji ostatnich dni w kraju


  Komentarze (3)

  Wszystkie komentarze (3) forum.pomorska.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Gminy w Kujawsko-Pomorskiem

  1 3 4 5 ... 30 »