Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niemcy odwiedzają groby swoich bliskich w gminie Jeżewo

Agnieszka Romanowicz
Agnieszka Romanowicz
Czytając w Wikipedii o Osłowie, zobaczymy zdjęcie z pomnikiem postawionym na miejscowym cmentarzu ewangelickim.
Czytając w Wikipedii o Osłowie, zobaczymy zdjęcie z pomnikiem postawionym na miejscowym cmentarzu ewangelickim. wikipedia.pl
Dobrym przykładem troski o cmentarze ewangelickie jest gmina Jeżewo.

- W sobotę jechałam rowerem koło cmentarza ewangelickiego w Czersku Świeckim, kręcili się po nim jacyś ludzie - opowiada Czytelniczka.
- Jedna pani zaczepiła mnie z pytaniem, gdzie w naszej gminie chowano ewangelików. Okazało się, że szukała przodków w towarzystwie dwóch Niemców. Poleciłam im jechać do Taszewka i Taszewskiego Pola, bo wiedziałam, że tam też są cmentarze ewangelików. Ale nie wiem, gdzie jeszcze - dodaje.

Wszystkie są oznaczone

Czytelniczka sugeruje, że przydałby się przewodnik po cmentarzach ewangelickich w gminie Jeżewo, ponieważ coraz częściej słyszy ona o Niemcach szukających grobów swoich przodków w Polsce.
- Teraz idą wakacje i będzie ich coraz więcej - zakłada. 
- Wiadomo, że Niemcy chętniej wypoczywają u nas, bo dla nich jest tu tanio i bezpieczniej niż na zachodzie. Przy okazji badają swoje korzenie. Odczułam ulgę, że ich cmentarz w Czersku, chociaż zrujnowany, został wydzielony i oznaczony płytą. Inne też powinny.
- Wszystkie cmentarze ewangelickie w naszej gminie są oznaczone - mówi Mieczysław Pikuła, wójt gminy Jeżewo. - Mogliśmy to zrobić, dzięki pracy państwa Elżbiety i Janusza Brózdowskich.

Chodzi o 12 nekropolii

Obszerny materiał na ten temat gmina Jeżewo publikuje na swojej stronie internetowej. - Mamy też przewodnik po cmentarzach ewangelickich w naszej gminie, można go odebrać w urzędzie - dodaje wójt.
Dwa cmentarze znajdują się w Białem, kolejne w Czers-ku Świeckim, Białym Błocie, Buczku, Dubielnie, Ciemnikach, Nowych Krąplewicach, Osłowie, Taszewku i Taszewskim Polu.
- Na każdym wydzieliliśmy po 10 metrów kwadratowych i postawiliśmy pomniki kamienne informujące o tym, że tu był cmentarz ewangelicki. Zostały napisane w dwóch językach - dodaje wójt. - Spotkałem się już z bardzo pozytywnym odbiorem tych tablic. Jeden z potomków zmarłych pochowanych na cmentarzu w Taszewskim Polu zwrócił nam pieniądze wydane na pamiątkowa tablicę. Był wzruszony, że zadbaliśmy o zachowanie tego miejsca.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska