Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miliony pod ziemią. Na sępoleńskich wsiach jak w mieście

(KL)
Kanalizacja w gminie powiększy się o kolejne 11 kilometrów.
Kanalizacja w gminie powiększy się o kolejne 11 kilometrów. Nadesłane
Trwa budowa kanalizacji. Modernizowany jest też wodociąg.

Cztery kolejne miejscowości w gminie Sępólno są przyłączane do kanalizacji sanitarnej. Samorząd zbudował tam bowiem ponad 11 kilometrów sieci. Połączyły one Komierowo, Włościbórz, Trzciany i Skarpę.

Nowa instalacja już działa. Do tej pory mieszkańcy tej części gminy korzystali z przydomowych szamb. Po uruchomieniu nowej instalacji ścieki płyną wyłącznie do oczyszczalni w Sępólnie. - Dla właścicieli ponad 120 posesji skończył się problem wywozu nieczystości i związane z tym uciążliwości - mówi Waldemar Stupałkowski, burmistrz Sępólna. - Teraz mogą zlikwidować zbiorniki bezodpływowe i na nowo zagospodarowywać podwórka.

Budowa kanalizacji kosztowała 7 mln 305 tys.zł. Połowa tej kwoty to dofinansowanie w ramach programu rozwoju obszarów wiejskich. Reszta to udzielona na preferencyjnych warunkach pożyczka z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, która w części może być także umorzona. Dzięki tej inwestycji wskaźnik skanalizowania gminy przekroczył już 70 procent. W Sępólnie to 90 procent.

Jeszcze w tym roku skończą się problemy mieszkańców Sępólna związane z dostawą wody. W mieście okresowo występują spadki ciśnienia w sieci. Dzieje się tak w momencie, gdy wiele osób jednocześnie korzysta z wodociągu. Rozwiązaniem będzie modernizacja systemu. Prace już trwają.
Na miejscu powstały już dwa zbiorniki pełniące funkcje wieży ciśnień. Wymieniono także wszystkie pompy w pięciu ujęciach wody. - Są też nowe przyłącza oraz urządzenia do uzdatniania wody - wylicza burmistrz. - Cały stary system zostanie wycięty i wyrzucony na złom.

Modernizacja systemu była niezbędna. Stara instalacja nie dość, że była już zużyta, to zaplanowano ją na sporo mniejszą ilość odbiorców, niż Sępólno ma obecnie. Dodajmy, że modernizowane ujęcie zaopatruje w wodę miasto i okoliczne miejscowości. Pozostałe wioski posiadają własne, niezależne i w większości już wyremontowane sieci. Proces wymiany urządzeń w mieście potrwa do grudnia tego roku. Cała operacja ma kosztować 4,6 mln zł. 2,6 mln to dofinansowanie unijne. Inwestycję realizuje Zakład Gospodarki Komunalnej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska