Śpiewali jak z nut i pojadą w świat

  Śpiewali jak z nut i pojadą w świat

  Lucyna Sztandera

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Śpiewali jak z nut i pojadą w świat

  ©Fot. ALEKSANDER KNITTER

  W Sępólnie odbył się drugi festiwal piosenki osób niepełnosprawnych
  Śpiewali jak z nut i pojadą w świat

  ©Fot. ALEKSANDER KNITTER

  Jak przyznała Julita Maciaszek, prezes Stowarzyszenia "Duże Różowe Słońce", gdy rok temu obiecywała, że będzie drugi festiwal piosenki osób niepełnosprawnych, czasami wątpiła, czy to się uda. Po uroczystym otwarciu festiwalu przez starostę Stanisława Drozdowskiego uczestnicy, wolontariusze, przedszkolaki, zespół "Głupotki" w blasku fajerwerków odśpiewali hymn "Duże Różowe Słońce". Potem nastąpiła prezentacja multimedialna pokazująca, co przez ten rok spotkało uczestników poprzedniej edycji festiwalu. Oprócz udziału w festynach, festiwalach, konkursach czy warsztatach muzycznych, uczestniczyli w wyjazdach nad morze czy do Ciechocinka. Łukasz Mizera zwiedził Brukselę na zaproszenie eurodeputowanego Tadeusza Zwiefkę.


  Mimo iż większości uczestników festiwalu spełniły się marzenia, to mają kolejne.

  Radek Barton marzy o wyjeździe do Anglii i o braciszku. I się to spełniło. Teraz chciałby pojechać do Brazylii i wygrać festiwal. Kasia Bujewska, która oprócz śpiewania bierze udział w wielu konkursach literackich, chce być lekarzem. Weronika Łopińska, która parę dni temu przeszła ciężką operację, stwierdziła, że nie chce, by inni cierpieli.


  Przyjaciele festiwalu


  Lista sponsorów jest bardzo długa, a podczas rozdawania nagród okazało się, że jeszcze bardziej się powiększyła. Ci, którzy nie mogli przybyć do Sępólna, przesłali elektronicznie pozdrowienia. Z tej formy skorzystały: Alicja Pożywio, korespondentka Radia Watykan w Stanach Zjednoczonych, Barbara Hansen, ekspert ONZ ds. kobiet, wolontariatu i osób niepełnosprawnych oraz Irena Koźmińska, prezeska fundacji "Cała Polska czyta dzieciom".


  Połączone siły wzmocniły świąteczny nastrój piosenką "Święta czas", a Adam Harysz wyrecytował wiersz napisany przez niego specjalnie na tę okazję.


  Nie tylko konkurs


  Jak podkreślała dyrektorka festiwalu Maria Milachowska, nie jest to zacięta rywalizacja dzieci, bo liczą się możliwość zaprezentowania talentu muzycznego, spotkania w miłej atmosferze i wspólna zabawa.


  Publiczność usłyszała stare i nowsze przeboje. I chociaż wszystkie występy były nagradzane brawami, to jednak najbardziej porwał publiczność Szymon Wójcik piosenką "Jesteś szalona". Jej wykonaniem powtórzył ubiegłoroczny sukces, zdobywając nagrodę publiczności. Jako laureat zabawił się w Sierotkę Marysię i wylosował szczęśliwy numerek z nagrodą - plecakiem dla głosującej na niego osoby.


  Zanim ogłoszono wyniki poza konkursem w charakterze gwiazdy wystąpiła Roksana Sztandera.


  Zasypani nagrodami


  Siedmioosobowe międzynarodowe jury miało nie lada problem, by wyłonić zwycięzcę. Patrząc jednak na zapał i pracę, jaką mali wykonawcy włożyli wraz ze swoimi muzycznymi opiekunami Sylwią Klunder i Włodzimierzem Heyserem w przygotowania do występów, można śmiało powiedzieć, że wszyscy są zwycięzcami. Puchar starosty sępoleńskiego otrzymała Magdalena Dera. Ona też pojedzie na wycieczkę do Legolandu ufundowaną przez Stowarzyszenie "Duże Różowe Słońce" i Orbis. Do Brukseli w tym roku pojedzie Monika Welka. Warszawę wraz z Sejmem zwiedzą: Monika Bujewska i Weronika Łopińska. Do Ciechocinka swoich przyjaciół zabiorą: Maria Bujewska, Karolina Herman i Radek Barton. A wakacje w Hamburgu spędzi Kasia Bujewska. Wszyscy uczestnicy otrzymali wielkie pudła pełne prezentów oraz statuetki. Były też dodatkowe nagrody rzeczowe: radio CD dla Szymona Wójcika, Kasia Bujewska. dostała "Encyklopedię zwierząt". Szkoła nr 1 w Sępólnie ufundowała specjalne nagrody dla Magdy Dery i Moniki Welki. Anonimowa rodzina przekazała dla wszystkich artystów nagrody pieniężne. Ponadto wykonawcy wraz z opiekunami pojadą na "Opowieść wigilijną" do Torunia do teatru Baj Pomorski. Wielką radość sprawiła wiadomość, że dom kultury w Chojnicach obiecał nagranie płyty z utworami prezentowanymi na festiwalu.


  Trudno opisać radość uczestników i publiczności. Chociaż, jak podkreślał kilkakrotnie prowadzący imprezę Sławomir Jeneralski, za kulisami trwała jeszcze radośniejsza zabawa z tańcami, pląsami. A na koniec był pokaz sztucznych ogni.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Gminy w Kujawsko-Pomorskiem