Zwiedzać Piłę jak park

  Barbara Zybajło

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Stowarzyszenie "Buko" wystąpiło do ministerstwa kultury z prośbą o objęcie kopalni w Pile opieką i utworzenie tam parku kultury.

  W parku "Buko" chce pokazać, jak w przeszłości wydobywano węgiel.


  - Urząd górniczy i konserwator zabytków sugerowali, żeby w jakiś sposób zabezpieczyć kopalnie jako dziedzictwo narodowe - mówi Marian Deptuła z "Buko". - Jesteśmy na etapie przekształcania się stowarzyszenia tak, aby mogło korzystać z pomocy unijnej. Apelujemy do gminy - czas przestać już walczyć i skupić się na tym, co można zrobić.


  Stowarzyszenie liczy, że unijne fundusze uda się przeznaczyć także na badania geologiczne. - Czas zacząć współpracować - nawoływał Deptuła.


  "Buko" chciałoby zabezpieczyć kopalnie tak, aby udało się zobaczyć nie tylko ślady po szybach, ale i zajrzeć do nich. Marzy im się park z planszami informacyjnymi, do którego przyjeżdżałyby wycieczki, żeby oglądać pozostałości po wydobyciu węgla brunatnego. Wiadomo, że zachowały się zdjęcia górników z wagonikami i plany kopalni, a rekonstrukcja szybów byłaby dodatkową ciekawostką.


  Na wszystko można zdobyć unijne pieniądze, a jest się o co starać, bo to sposób, aby rekreacyjna Piła zwabiła turystów. "Buko" jest jednak nieprzejednane, jeśli chodzi o prawdopodobne zaniedbania, do jakich doszło przy sprzedaży działek i nie odpuści - przypomnijmy, pierwsza rozprawa w tej sprawie 21 listopada.


  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Gminy w Kujawsko-Pomorskiem