Długo gotować wodę w Iłowie

  Długo gotować wodę w Iłowie

  Marietta Chojnacka

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  <i>- Dlaczego Zakład Gospodarki Komunalnej nas nie powiadomił, że w naszym wodociągu są bakterie coli? </i>- zastanawia się mieszkanka Iłowa. - <i>Czy burmistrz Sępólna i sanepid nie boją się epidemii?

  W Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Sępólnie zapytaliśmy, co dzieje się z wodą w Iłowie.


  Faktycznie, mieszkańcy mieli dobre informacje. Rutynowe badania wody wykazały, że w hydroforni w Iłowie, a więc już na początku ujęcia, przy urządzeniu do uzdatniania wody występują nie tylko bakterie coli, ale także typu kałowego, czyli escherichia coli.


  26 września inspektorzy sanepidu znaleźli sześć kolonii coli oraz jedną escherichia coli. 27 września sanepid powiadomił Zakład Gospodarki Komunalnej w Sępólnie, a 28 września powtórnie zbadano ujęcie wody. Wówczas były tylko trzy kolonie bakterii coli. Najbardziej niepokojące były bakterie kałowe, bo ich występowanie świadczy o świeżym skażeniu ściekami. Musiało dojść do przebicia przy ujęciu wody, bo w sierpniu woda w hydroforni była czysta. Od razu wprowadzono dezynfekcję. Drugie badanie wykazało, że dezynfekcja była albo zbyt krótka, albo dano za mała dawkę chloru.Sanepid zaleca podtrzymanie dezynfekcji do czasu uzyskania prawidłowych wyników.


  Elżbieta Estkowska


  zastępca powiatowego inspektora sanitarnego w Sępólnie


  - Woda płynie i zawsze coś się dzieje.

  W Iłowie nie było wielkiego zagrożenia, ale po drugim badaniu, gdy - mimo dezynfekcji - były jeszcze kolonie bakterii coli, powiadomiliśmy mieszkańców o złej jakości wody i konieczności spożywania wody gotowanej przynajmniej przez 10 minut.


  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Gminy w Kujawsko-Pomorskiem