Jelenie do odstrzału

  Barbara Zybajło

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  W tym roku do Nadleśnictwa Zamrzenica trafiło kilkaset wniosków o wypłatę szkód łowieckich. Konflikt między rolnikami a nadleśnictwem narasta. W mediacje włączyła się gmina.

  W lasach gminy Lubiewo zwierzyny nie brakuje, a rolnicy twierdzą, że jest jej nawet więcej niż zazwyczaj. Susza sprawiła, że leśni mieszkańcy częściej zaglądają na pola, wyjadając i tratując to, co na nich pozostało. W Nadleśnictwie Zamrzenica przyznają, że łącznie z gmin Lubiewo i Gostycyn złożono kilkaset wniosków o odszkodowania.


  Wyceniają i płacą


  - Rolnicy narzekają, że szkody poczynione przez zwierzynę są większe niż proponowane przez Nadleśnictwo Zamrzenica odszkodowania - mówi wójt Michał Skałecki. - Sytuacja robi się coraz trudniejsza, włączyliśmy się w mediacje między stronami konfliktu.


  Co ciekawe, rolnicy nie mają pretensji do kół łowieckich, a niezadowoleni są jedynie z wycen Nadleśnictwa. - Problem jest w tym, że wyceniają je ci, którzy później płacą - mówi Aleksandra Kabat zajmująca się w gminie rolnictwem. - Rolnicy nie chcą podpisywać protokołów końcowych. Najlepszym rozwiązaniem byłoby powołanie bezstronnej komisji.


  Tak jak wszyscy


  - Nie wydaje mi się, żebyśmy wypłacali mniej pieniędzy za szkody niż inne nadleśnictwa - mówi Adam Wenda, nadleśniczy z Zamrzenicy, przypominając, że tylko niewielki odsetek wniosków kończy się mediacjami. - Sam temat jest drażliwy, bo rolnicy chcą dostać jak najwięcej. W tym roku przymierzamy się do redukcji jeleni, których rzeczywiście jest w naszych lasach sporo.


  W Nadleśnictwie spodziewają się, że po odstrzale szkód będzie znacznie mniej.


  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Gminy w Kujawsko-Pomorskiem