Butelki, kapcie, a nawet lodówka

  Butelki, kapcie, a nawet lodówka

  Tekst i fot. Anna Maria Zdrenka

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Butelki, kapcie, a nawet lodówka
  Każdy z wypełnionym śmieciami 120-litrowym workiem. Do tego wiaderko po farbie, kanister i ... lodówka. To zdobycze naszego spływu sprzątającego Brdę.
  Butelki, kapcie, a nawet lodówka

  Płynęliśmy kajakami w niedzielę. Było nas dziesięciu: dziennikarze Radia Weekend w Chojnicach i "Gazety Pomorskiej" z osobami towarzyszącymi, prezes Stowarzyszenia Via Natura w Tucholi oraz płetwonurkowie z "Aquariusa".


  Nie spodziewaliśmy się, że znajdziemy aż tyle śmieci. I że będziemy musieli skrócić planowaną trasę, bo przez pięć godzin pokonaliśmy zaledwie 8 km z Rytla do przystani w Brdzie.


  W kajakach mieliśmy dziewięć pełnych 120-litrowych worków, a w nich butelki plastikowe i szklane, puszki, słoiki, laczki, całe woreczki z ubraniami i domowymi odpadkami.


  Znaleźliśmy nawet lodówkę. - Kiedy udało nam się tę lodówkę wydostać z krzaków, to staraliśmy się ją doholować. Nie było łatwo - podkreśla Agnieszka Schreiber z Weekendu.


  Sprzątaliśmy uzbrojeni w rękawiczki i pagaje, którymi wygrzebywaliśmy śmieci zakleszczone w krzaki i wystających z wody gałęziach. - Nie wzięliśmy ze sobą scyzoryka, a wiele butelek było przywiązanych sznurkiem do gałęzi - dodaje Andrzej Dziurzyński, prezes Via Natura. - Jestem zaskoczona, że Brdą pływa tyle brudasów - przyznaje Krystyna Wieczorek z Weekendu. A wszyscy byliśmy zszokowani, że ktoś wyrzucił do rzeki lodówkę.


  Po spływie zastanawiamy się co zrobić, żeby ludzie tak nie śmiecili. - Apelujemy do wszystkich, żeby wykazali większą odpowiedzialność za środowisko naturalne - mówi Marcin Grzybowski z Weekendu.


  Dodajmy, że "Via Natura" ufundowało kajaki, poczęstowało pyszną grochówką i bigosem, a Urząd Miasta w Tucholi przewiózł nas busem do Rytla. Dziękujemy za pomoc!


  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Gminy w Kujawsko-Pomorskiem