Kontrowersyjna odbudowa

  Anna Maria Zdrenka

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Rozpoczęła się odbudowa zabytkowego budynku przy ul. Nowodworskiego 2. Inwestycja wywołuje emocje wśród naszych Czytelników.

  Przy ul. Nowodworskiego 2 stał parterowy budynek komunalny, przeznaczony do rozbiórki. Urząd Miejski przygotował projekt odbudowy i sprzedał działkę. Nabywca, Zakład Usługowo-Handlowy Romana Mischke, budynek rozebrał i teraz przystąpił do budowy.


  Mury obronne i zieleń


  - To jest strefa zabytkowa i budowa powinna być kontrolowana przez konserwatora zabytków. Tu miał być park aż do muzeum, a odsłonięte mury obronne miały być wyeksponowane - uważa Czytelniczka..


  Inny Czytelnik alarmuje, że w czasie prac zniszczona została część zieleni ze skweru św. Małgorzaty: - Wycięte zostały rosnące przy wykopie krzewy. Tam rósł świerk srebrzysty i krzew cisu. Jedno drzewo stoi bardzo blisko i jego korzenie zostały uszkodzone.


  Uzgodnione z konserwatorem


  Tymczasem burmistrz Edmund Kowalskim twierdzi, że projekt odbudowy jest uzgodniony z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków. - Tu stał obiekt zabytkowy i zostanie odbudowany. Mury obronne nie zostały naruszone. Kiedyś był taki pomysł, żeby mury w całości były odkryte, ale to upadło - podkreślił. Burmistrz dodał, że zieleń nie została zniszczona. - Może jakieś krzaki tam rosły, ale nic z parku nie zostało wycięte.


  Przypomnijmy, przy ul. Nowodworskiego 2 ma powstać parterowy budynek ze spadzistym dachem i poddaszem, przeznaczony na cele gastronomiczne.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Gminy w Kujawsko-Pomorskiem