Opozycja zaczęła powoli wymiękać

  Opozycja zaczęła powoli wymiękać

  Adrianna Ośmiałowska

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Daniela Kędziorska jest wiceprzewodniczącą Rady Powiatu Rypińskiego, a Piotr Pawłowski wicestarostą.
  Daniela Kędziorska (PO) weszła do rady powiatu w miejsce Marka Błaszkiewicza, który został starostą

  Daniela Kędziorska (PO) weszła do rady powiatu w miejsce Marka Błaszkiewicza, który został starostą ©Adrianna Ośmiałowska

  Zarząd tworzą: Danuta Tyraj (gmina Brzuze), Piotr Tatkowski (gmina Skrwilno) i Mieczysław Zientarski (gmina Wąpielsk).


  Czwartkowa sesja powiatowa, trzecia w obecnej kadencji, znów nie była spokojna. Ale tym razem nie wszystkie głosowania kończyły się wynikiem 9 do 8. To znaczy, że część opozycji mięknie. Po wyborze zarządu starosta Marek Tyburski przestał być elektem. Może rozpocząć normalną pracę.


  Daniela Kędziorska objęła mandat po Marku Błaszkiewiczu (PO), który został burmistrzem. Jest dyrektorem Gimnazjum im. Wybickiego w Rypinie. Ma doświadczenie samorządowe - była przewodniczącą Rady Miasta Rypina trzeciej kadencji. Teraz jest wiceprzewodniczącą rady powiatu. W głosowaniu 10:7 wygrała ze Stefanem Borowskim.


  Jeszcze przed głosowaniem pytał radny Andrzej Gontarek (PiS): - Czy wybór jednego wiceprzewodniczącego jest stanem przejściowym? Będzie powołany drugi?


  Tłumaczył przewodniczący rady Krzysztof Cegłowski: - Statut powiatu przewiduje dwóch wiceprzewodniczących. Ustawa natomiast mówi o jednym lub dwóch. Ze względu na oszczędności koalicja proponuje jednego. Jeżeli się okaże, że nie podoła nadmiarowi obowiązków, wybierzemy drugiego. W przeciwnym razie czeka nas zmiana statutu.


  Starosta dr Marek Tyburski zaproponował, by funkcję wicestarosty objął Piotr Pawłowski - przez osiem lat szefujący wydziałowi edukacji, promocji i rozwoju w starostwie, przez ostatnie cztery lata przewodniczący rady Gminy Rypin. Wątpliwości do tej kandydatury miał były starosta i były szef Pawłowskiego Adam Łapkiewicz: - Czy pan Pawłowski uważa, że sobie poradzi na tym stanowisku? Jako kierownik wypadał słabo. Jedenastu radnych (w takim razie także dwóch z opozycji starosty Łapkiewicza) uznało, że sobie poradzi.


  Kontrowersje pojawiły się też przy wyborze członków zarządu. Starosta Tyburski zaproponował Danutę Tyraj (PSL) - dyrektora Szkoły Podstawowej w Ostrowitem w gminie Brzuze, Piotra Tatkowskiego (PSL) - rolnika z Okalewa w gminie Skrwilno i Mieczysława Zientarskiego ("Twój Powiat Miasto Gmina") - kierownika zakładu komunalnego przy Urzędzie Gminy Wąpielsk. Radny Gontarek miał wątpliwości dotyczące radnego Tatkowskiego: - Jestem przeciwny tej kandydaturze. Pan Tatkowski na spotkaniu naszego ugrupowania 20 listopada podpisał dokument, na mocy którego zobowiązał się do współpracy z nami. Na drugi dzień poszedł do przeciwnej grupy. Znaczy to, że jego słowo nie jest wiele warte. Trudno to nazwać samorządnością czy po prostu uczciwością.


  Przewodniczący Cegłowski nie dopuścił do głosu radnego Tatkowskiego, nie pozwolił też, by kandydaci na członków zarządu odpowiedzieli na pytanie radnego Łapkiewicza o stosunek do sprzedaży wiejskich ośrodków zdrowia. W wolnych wnioskach, w odniesieniu do pierwszej ze spraw stwierdził, że każdy ma wolną i nieprzymuszoną wolę.


  Podczas czwartkowej sesji powołano też komisję rewizyjną. Jej przewodniczącym został Rafał Zglinicki, sekretarzem Jagoda Grajkowska, a członkiem Jan Wysocki z opozycji. Dwaj opozycyjni radni Ryszard Krajewski i Jacek Jałowiec nie wyrazili zgody na pracę w tej komisji.


  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Wielkanocne przepisy

  Gminy w Kujawsko-Pomorskiem