Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

PCPR w Rypinie. Trwa poszukiwanie rodzin zastępczych

Karolina Rokitnicka
Wideo
od 16 lat
Powiatowe Centra Pomocy Rodzinie poszukują kandydatów na rodziny zastępcze. W powiecie rypińskim ruszyła kampania, by pomóc najmłodszym, którzy z różnych powodów nie mogą zostać w swoich domach.

Zmienia się prawo i kładziony jest nacisk na rodzinną pieczę zastępczą. Dotychczas było tak, że po postanowieniu sądu dzieci pozbawione opieki rodzicielskiej mogły być umieszczane w placówkach opiekuńczych lub rodzinach zastępczych. Teraz jest tak, że do 10 roku życia dzieci mogą trafiać wyłącznie do rodzin zastępczych.
- Obecnie nie mamy niezrealizowanych postanowień sądu dotyczących umieszczenia dzieci w pieczy zastępczej. Jednak trzeba myśleć perspektywicznie. Zwiększa się liczba postanowień o pozbawieniu czy ograniczeniu władzy rodzicom. Wiemy, że inne powiaty zmagają się z problemami wystarczającej liczby miejsc dla dzieci w rodzinach zastępczych. Często jest tak, że dziecko mimo postanowienia sądu zostaje w rodzinie biologicznej, do czasu znalezienia rodziny zastępczej. Codziennie dostaje po kilka-kilkanaście zapytań z PCPR w całej Polsce czy w naszym powiecie nie mamy wolnych miejsc – mówi kierownik PCPR w Rypinie Katarzyna Bilicka.
Do 2021 ma zostać ograniczona liczba miejsc w domach dziecka – do 14. W rypińskiej placówce obecnie przebywa 23 dzieci. Miejsc jest 30. Konieczne są więc poszukiwania nowych rodzin zastępczych. Pracownicy PCPR organizują konsultacje dla kandydatów, służą radą i pomocą. Placówka realizuje program „Rodzina w centrum”, który jest dużym wsparciem dla rodziców zastępczych. Osoby, które myślą o podjęciu się sprawowania pieczy zastępczej, mogą spotkać się także z tymi, którzy już rodzinami zastępczymi są, by porozmawiać o swoich obawach, zapytać o doświadczenie. - Okazuje się, że wśród obaw rodziców zastępczych są … rozstania z dziećmi. Owszem zdarzają się one w przypadku adopcji czy poprawy u rodziców biologicznych, do których dziecko może wrócić. Jednak pamiętajmy o haśle „Rodzina na zastępstwo, miłość na zawsze”, które odzwierciedla ideę rodzin zastępczych.
- W ostatnich dniach sfinalizowano procedury dotyczące adopcji dwójki dzieci z naszego powiatu. Rodzice zastępczy przeżywają rozstania, ale wiedzą, że to oni pomogli maluchom kiedy bardzo tego potrzebowały, że dzięki nim dostały nowe życie, miłość rodzin, które oczekiwały dzieci. Jeden z chłopców zamieszka ze swoją przyrodnią siostrą. Ona już wcześniej miała uregulowaną sytuację, więc została adoptowana. Teraz rodzeństwo może być razem. To naprawdę wzruszające momenty. My dziś organizujemy obchody Dnia Pieczy Zastępczej. Zapraszamy na niego nasze rodziny, dziękujemy i służymy pomocą – dodaje Katarzyna Bilicka.
Na koniec 2017r. w powiecie rypińskim było 17 rodzin zastępczych i rodzinny dom dziecka. Opiekę sprawowali nad 40 dzieci.
Rodziną zastępczą mogą być osoby samotne lub rodziny, które zobowiązują się do należytego sprawowania pieczy zastępczej. Nie mogły być pozbawione władzy rodzicielskiej ani być karane. Muszą być zdrowe, mieszkać w Polsce i być w stanie zapewnić dziecku odpowiednie warunki bytowe i mieszkaniowe. Najpierw trzeba zgłosić się do PCPR. Ono kieruje na szkolenie, które obejmuje około 70h, później są kwalifikacje psychologiczne i test predyspozycji. Rodziny zastępcze otrzymują środki finansowe na utrzymanie dzieci.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska