Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powiat Radziejów Jak rolnik rolnikowi

Jolanta Młodecka
Rolnicy z gminy Osięciny
Rolnicy z gminy Osięciny
Może temat powodzi, pomocy niesionej powodzianom zszedł z pierwszych stron gazet i czołówek wiadomości i stał się mniej ważny, ale na pewno nie dla mieszkańców Kujaw.

Przypomnijmy, że jako jedna z pierwszych do akcji przystąpiła gmina Topólka. Na apel wójta Henryka Orłowskiego mieszkańcy spontanicznie włączyli się w zbiórkę pieniędzy. Dzięki zaangażowaniu sołtysów i ofiarności mieszkańców udało się zebrać 14 400 złotych, które wraz z innymi darami przekazane zostały do gminy Słubice w pow. płockim.

Ale to nie koniec - cenną incjatywę podjęły rady pedagogiczne i rady rodziców w Publicznym Gimnazjum im. Adama Mickiewicza i Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika. Postanowiono w tym roku zrezygnować z kwiatków dla nauczycieli, wręczanych tradycyjnie na zakończenie roku, a pieniądze przeznaczone na ten cel - przekazać powodzianom - a dokładniej uczniom w rodzinach, które to nieszczęście dotknęło.

Wiadomo, że powódź na terenach wiejskich zniszczyła cały dobytek, zginęły zwierzęta, zniszczone zostały uprawy. Dlatego ważne jest wsparcie w postaci środków, które pozwolą odtworzyć produkcję w gospodarstwach. Dobrze o tym wiedzą rolnicy z Kujaw, którzy deklarują pomoc w tym zakresie. Tak jest m.in. w Osięcinach, gdzie od samego rana, w dniu ogłoszenia zbiórki darów, rolnicy z pobliskich wsi zwozili zboże. Zorganizowano tu dwa punkty zbiórki darów - jeden mieści się w starym budynku Urzędu Gminy (obok KDBS), drugi w magazynie Spółdzielni "Jutrzenka". Akcja cieszy się dużym zainteresowaniem mieszkańców, dlatego wójt Jerzy Izydorski podjął decyzję o jej przedłużeniu - dary można składać jeszcze dziś. Wszystkie przekazane zostaną mieszkańcom gminy Słubice.

W gminie Dobre zbiórka darów rozpoczyna się w najbliższy poniedziałek. Można je dostarczać do Urzędu Gminy w godzinach od 8.00 do 15.00. Akcja trwać będzie co najmniej dwa tygodnie, zapewnia wójt Henryk Gapiński. Rolnicy gminy Dobre zadeklarowali ponadto 40 ton zboża, które - podobnie jak zebrane przedmioty, wyposażenie, żywność, itp. przekazane zostaną do gminy Gąbin.

Podobną akcję przeprowadzono w gminie Radziejów. Włączyli się do niej sołtysi - każdy zebrał od mieszkańców po 1000 złotych. Dostarczono też koce, pościel, środki czystości, żywność, itp. Wielu rolników deklaruje pomoc w płodach rolnych, zbożu, paszach - informuje Arleta Brochocka-Śliwiak, sekretarz gminy Radziejów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska