Powiat radziejowski chętnie korzysta z unijnego wsparcia na...

  Powiat radziejowski chętnie korzysta z unijnego wsparcia na swoje inwestycje

  Jolanta Młodecka

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Na remonty dróg, przydomowe oczyszczalnie ścieków, wodociągi, gminy szukają wsparcia w programach unijnych.

  Na remonty dróg, przydomowe oczyszczalnie ścieków, wodociągi, gminy szukają wsparcia w programach unijnych. ©Jotem

  Urząd marszałkowski rozpisał konkursy na dofinansowanie inwestycji wodnych i kanalizacyjnych. Wystartowały w nich gminy powiatu radziejowskiego.
  Na remonty dróg, przydomowe oczyszczalnie ścieków, wodociągi, gminy szukają wsparcia w programach unijnych.

  Na remonty dróg, przydomowe oczyszczalnie ścieków, wodociągi, gminy szukają wsparcia w programach unijnych. ©Jotem

  W kasie marszałkowskiej podzielono pieniądze na inwestycje wodno-ściekowe realizowane w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

  Umowy o ich dofinansowanie podpisali samorządowcy z 74. gmin województwa. Wśród nich także z gmin powiatu radziejowskiego, które przygotowują się do budowy lub modernizacji ujęć i stacji uzdatniania wody, wodociągów i sieci kanalizacyjnych oraz systemowych przydomowych oczyszczalni ścieków.

  >> Najświeższe informacje z regionu, zdjęcia, wideo tylko na www.pomorska.pl <<

  Gmina Topólka wnioskowała o dofinansowanie 50 kolejnych przydomowych oczyszczalni ścieków. Cała inwestycja ma kosztować ponad 1 mln złotych, dofinansowanie wyniesie ponad 692 tys. złotych, czyli prawie 64 proc.

  Także gmina Radziejów oraz gmina Osięciny wystąpiły z podobnymi wnioskami. Kwoty są podobne, jak w przypadku Topólki - czyli wartość inwestycji to nieco ponad 1 mln złotych, dotacja - w granicach 65 proc.

  Przydomowe oczyszczalnie buduje się przede wszystkim w terenach wiejskich, wszędzie tam, gdzie nie ma głównej oczyszczalni ścieków. Jeśli takie istnieją, to nie opłaca się prowadzić kilometrów kolektorów. Oczyszczalnie mają gminy Radziejów i Osięciny, nie ma jej Topólka.

  Dzięki dotacjom z PROW w poprzednim rozdaniu unijnych dotacji w całym regionie wybudowano pół tysiąca kilometrów nowych wodociągów i blisko 800 tysięcy kilometrów sieci kanalizacyjnej, prawie 7000 przyzagrodowych oczyszczalni ścieków i 17 nowych ujęć wody. Oddano też do użytku 53 nowe lub zmodernizowane stacje uzdatniania wody i 19 komunalnych oczyszczalni ścieków.

  Przyznano też dotacje na zadania z zakresu poprawy jakości gruntów rolnych i modernizacji dróg dojazdowych do tych gruntów. Bytoń na drogę w Niegibalicach oraz Dobre - Kłonowo - dostaną 30 tys. złotych. Na około 48 tys. złotych wsparcia mogą liczyć gminy Osięciny, Piotrków Kuj., Radziejów i Topólka.

  INFO Z POLSKI - przegląd najciekawszych informacji ostatnich dni w kraju - 13 lipca 2017.

  Czytaj także

   Komentarze

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Grill z Pomorską

   Gminy w Kujawsko-Pomorskiem

   Gry On Line - Zagraj Reklama