Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Każdy z nas może zostać Nikiforem

Tekst i fot. Maja Stankiewicz
Twórcy ze stowarzyszenia ?Doman?:  od prawej: Paweł  Mistrzak ze Ślesina (nauczyciel plastyki - tworzy akwarele),  Dorota Gordon z Mrozowa (tworzy piękne kawiaty z papieru),  Marian  Sałagan ze Ślesina (rzeźbiarz) i  Katarzyna Szymańska  z Łobżenicy (prowadzi zajęcia terapii zajęciowej, jej  specjalnością jest haft krzyżykowy.
Twórcy ze stowarzyszenia ?Doman?: od prawej: Paweł Mistrzak ze Ślesina (nauczyciel plastyki - tworzy akwarele), Dorota Gordon z Mrozowa (tworzy piękne kawiaty z papieru), Marian Sałagan ze Ślesina (rzeźbiarz) i Katarzyna Szymańska z Łobżenicy (prowadzi zajęcia terapii zajęciowej, jej specjalnością jest haft krzyżykowy.
W sobotni wieczór w Muzeum Ziemi Krajeńskiej w Nakle otwarta została wystawa rzeźby, haftu, rękodzieła ludowego, malarstwa na szkle. Autorami prac są twórcy z okolic Nakła i Sadek, którzy o naukę poprosili artystów z Dobrcza, Więcborka i Żnina. Na wystawie przekonać się można jak wiele się od nich nauczyli.

Towarzystwo Miłośników Kultury Ludowej "DOMAN" działa w powiecie nakielskim dopiero od kwietnia. - _Krótko, ale owocni_e - komentuje Barbara Jasińska ze Ślesina, szefowa stowarzyszenia. Działają w nim głównie twórcy i animatorzy kultury z gmin: Sadki i Nakło. To oni stworzyli projekt pt. "Nie taki diabeł straszny, jak go malują" i wystąpili o granta na jego realizację. Pieniędzy nie dostali, postanowili jednak, że mimo niepowodzenia starań - swój pomysł zrealizują. Wystawa otwarta w sobotni wieczór w muzeum w Nakle prezentuje prace wykonane w ramach tego projektu.Są piękne: hafty, papierowe bukiety, pająki, malarstwo na szkle, rzeźby...

Nauczyli za darmo

Poprosili znanych twórców o naukę. Mieli szczęście, że ci zgodzili się udzielić im lekcji za darmo. Barbara Hipnarowicz z Dobrcza pokazała jak wykonuje się pająki. Na wystawie zobaczyć można zarówno jej dzieło jak i wynik prac jej uczniów.

Tajniki swego warsztatu zdradził też działaczom stowarzyszenia znany rzeźbiarz ze Żnina Zbyszko Piwoński, a Józef Walczak z Więcborka udzielił lekcji malowania na szkle.

- Dzięki tym spotkaniom uwierzyliśmy, że tak naprawdę każdy z nas może być Nikiforem - mówiła podczas sobotniego wernisażu Barbara Jasińska, która słynie w okolicy z tego, że tworzy piękne anioły z masy solnej. Można je także na wystawie podziwiać.

Plastyka i zdobnictwo

Wielu twórców skupionych w stowarzyszeniu "DOMAN" zajmuje się sztuką nieprofesjonalną, plastyką zdobniczą i obrzędową. Uczy wrażliwości na piękno młodzież m.in. w Wiejskim Domu Kultury w "Ślesinie, czy świetlicy wiejskiej w Mrozowie. Teraz, po zdobyciu kolejnych umiejętności więcej będą mogli młodym ludziom przekazać.

Na wystawie zobaczyć można m.in. akwarele Pawła Mistrzaka, Pastele Katarzyny Holec, wyroby z ciasta chlebowego i siana oraz masy solnej - Barbary Jasińskiej, haft krzyżykowy Marii Grzeszczak, kwiaty z papieru wykonane przez Joannę Pyrę i Dorotę Gordon, malarstwo na szkle autorstwa mistrza z Więcborka oraz jego "uczniów" - Barbarę Jasińską, Iwonę Pyrę, Alojzego Jasińskiego i Mariana Sałagana.

Bardzo bogata jest kolekcja rzeźb.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska