Susza nie oszczędziła

  Susza nie oszczędziła

  (ms)

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Co trzeci rolnik w gminie Nakło wystąpił do gminy o oszacowanie szkód jakie na jego polach wyrządziła susza. W minionym tygodniu komisja rozpoczęła wizytację gospodarstw. Pierwsze oceny wieją grozą. Straty w zbożach jarych sięgają do 80 proc.

  W miniony piątek, na konferencji prasowej w ratuszu, podano pierwsze dane o stratach rolników z gminy Nakło, które spowodowała susza. Jest źle!


  Złożono 207 wniosków


  Do 25 bm. przyjmowano w urzędzie wnioski o oszacowanie szkód w poszczególnych gospodarstwach. Na 600 rolników złożyło je 207, czyli więcej niż co trzeci. W minionym tygodniu powołana w gminie komisja rozpoczęła wizytację gospodarstw i szacowanie strat. Przewodniczącym komisji jest Zbigniew Sadowski, szef komisji Rolnictwa Rady Miejskiej, ponadto pracować w niej będzie: Przemysław Leppert (przedstawiciel Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolnej), Henryka Tracz z Rejonowego Ośrodka Doradztwa Rolniczego oraz Jarosław Warmke, inspektor do spraw rolnictwa w Wydziale Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej ratusza.


  Duże straty


  Już wstępne szacunki mówią o dużych stratach.

  Ocenia się, że w zbożach jarych wynoszą one od 30 do 80 proc, w zbożach ozimych od 30 do 50 proc., w ziemniakach 50 proc., a w burakach cukrowych od 30 do 50 proc. Najgorzej jest południowej części gminy na tzw. Zanoteciu, gdzie występują piaszczyste ziemie. - W wielu miejscach kłosy wyrosły, ale są puste - mówi Jarosław Warmke.


  Żniwa w gminie nie są nawet na półmetku (około 30 -40 proc. zaawansowania prac). Na polach indywidualnych rolników do zebrania jest 3 tys. 700 ha zbóż i 350 ha rzepaku., a w sektorze publicznym około 2 tys. ha zbóż i 400 ha rzepaku.


  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Dzieciaki gotują na Święta

  Gminy w Kujawsko-Pomorskiem