Kotomierzyca truje, pomóżcie rolnikom

  Kotomierzyca truje, pomóżcie rolnikom

  (ale)

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Gmina Dobrcz jest jedyną gminą w powiecie bydgoskim, na terenie której - za sprawa rzeczki Kotomierzycy - gleby zatrute są azotanami i azotynami.

  Zlewnią Kotomierzycy są gminy Dobrcz i Pruszcz Pomorski (powiet świecki). Przyczyną zwiększonej ilości związków chemicznych w rzece jest prawdopodobnie intensywna gospodarka rolna na terenie obu gmin, nawożenie zbyt dużą ilością gnojowicy bądć nielegalne podłączenia kanalizacji gospodarstw rolnych do sieci melioracyjnej.


  Trzy w jednym


  - Albo wszystkie te trzy przyczyny jednocześnie - mówi nie bez racji Krzysztof Szala,. wójt Dobrcza. - Jedynym sposobem na ograniczenie zawartości azotynów i azotanów jest objęcie gospodarstw rolnych specjalnym monitoringiem. A więc ograniczenie stosowania nawozów sztucznych i zastąpienie ich nawozami zielonami, wysiewem poplonów itp.


  Gmina w programie unijnym


  Gmina przystąpiła do tego programu unijnego.

  W ślad za tym powinny pójść pieniądze dla rolników stosujących do pzyjkętych zasad unijnych. Ale niestety, resort rolnictwa i Agencja Restrukturyzacji Rolnictwa nie zatwierdziły gminy Dobrcza. Rolnicy nie otrzymają więc około 500 zł za hektar z tytułu wysiewu poplonów itp.


  Stanowisko Rady Powiatu


  Wczoraj sprawa gminy Dobrcz stanęła na sesji Rady Powiatu. Radni podjęli stanowisko popierające gminę w staraniach o dotacje unijne.


  Pismo w tej sprawie - decyzją radnych - przesłane zostanie do Andrzeja Leppera, wicepremiera i ministra rolnictwa.


  - Rzecz w tym - powiedział Henryk Baumgart, przewodniczący Rady Powiatu - by resort włączył Dobrcz do płatności za poplony. Ekologia jest przecież sprawą bardzo istotną nie tylko dla rolnictwa.


  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Gminy w Kujawsko-Pomorskiem