Cystersi płacili grzywnami

  Cystersi płacili grzywnami

  (ale)

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Wczoraj wieczorem w Wudzynie spotkał się komitet przygotowujący obchody 700-lecia Wudzyna i Wudzynka.

  Wsie te 27 lipca 1307 roku Przemysław i Kazimierz, dwaj książęta inowrocławscy za 110 grzywien toruńskich sprzedali Zakonowi Cystersów.


  Oryginał tego dokumentu znajduje się w zbiorach archiwum Diecezji Pelplińskiej. Dotarli do niego mieszkańcy Wudzyna i zrobili fotokopię, którą zobaczyć można w Urzędzie Gminy w Dobrczu.


  700-lecie przypada w przyszłym roku. Ale komitet organizacyjny już zawiązał się i po raz trzeci spotkał się wczoraj, by radzić, jak uczcić jubileusz wsi. Jego przewodniczącym został mieszkający w Wudzynie Kazimierz Baumgart, przewodniczący Rady Powiatu Bydgoskiego. W komitecie organizacyjnym działa również historyk Dariusz Karwowski, mieszkaniec gminy Dobrcz, który z okazji 700-lecia przygotowuje monografię Wudzyna i Wudzynka. Będzie gotowa do końca roku. W tym zaś Starostwo Powiatowe przebuduje rondo w Wudzynie, gdzie w jego centrum stanie obelisk z okolicznościową tablicą upamiętniającą 700-lecie wsi. Z tej też okazji wieś doczeka 200 metrów chodnika.


  A 10 czerwca odbędzie się tu festyn z okazji zbliżającego się jubileuszu, a także Dnia Strażaka i Dnia Dziecka. Wystąpi m.in. zespół taneczny "Karolaki" z Zespołu Szkół Agro-Ekonomicznych w Karolewie. Ogłoszony też został konkurs na najpiękniejszy ogródek.


  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Dzieciaki gotują na Święta

  Gminy w Kujawsko-Pomorskiem