Powstaną nowe szkoły zawodowe?

  Powstaną nowe szkoły zawodowe?

  (ms)

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  W przyszłym tygodniu Rada Miejska Kcyni podjąć ma decyzję o utworzeniu w gminie nowych szkół zawodowych. To efekt walki, którą samorząd prowadzi od blisko dwóch lat.
       Trzykrotnie kcyńscy radni występowali do Rady Powiatu o zgodę na utworzenie nowych szkół ponadgimnazjalnych przy kcyńskim LO, które jest jedyną szkołą średnią w powiecie prowadzoną przez gminę. Po kolejnych odmowach słali apele do Nakła. Wytrwałość została w końcu nagrodzona.
       Więcej możliwości
       
  Kilka miesięcy temu Rada Powiatu - po raz kolejny rozpatrując ten temat - w końcu powiedziała "Tak".
  Można było rozpocząć przygotowania do rozszerzenia oferty edukacyjnej w Kcyni. Do tej pory młodzież miała tu do dyspozycji tylko "ogólniak". Chcąc kształcić się w szkołach zawodowych uczniowie dojeżdżać musieli na lekcje do Szubina, Nakła czy Bydgoszczy.
       Jest porozumienie
       
  Pod koniec stycznia władze Kcyni podpisały porozumienie ze starostą nakielskim, które pozwoliło na konkretne działania. Przygotowano projekty uchwał o utworzeniu w Kcyni nowych szkół, akty założycielskie i statury nowych placówek. W tej chwili gmina czeka na opinię Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy. Jeśli będzie pozytywna w czwartek 30 marca Rada Miejska Kcyni podejmie ostateczne decyzje.
       Jakie propozycje?
       
  Planuje się uruchomienie w Kcyni dwóch Zespołów Szkół. Pierwszy tworzyć ma: kcyńskie Gimnazjum, przy którym rozpocząć ma od września działalność klasa wielozawodowa Zasadniczej Szkoły Zawodowej. Młodzież z "zawodówki" szkolić się będzie u okolicznych rzemieślników, a 2-3 dni w tygodniu uzupełniać wykształcenie w szkole.
       Zespół Szkół nr 2 tworzyć ma LO w Kcyni oraz nowe szkoły zawodowe: Technikum Ekonomiczne, Technikum Informatyczne, oraz policealne szkoły zawodowe o profilu: ekonomicznym i informatycznym.
       Opinie jednak podzielone
       
  - O opinię w sprawie utworzenia szkół - poprosiliśmy też rady pedagogiczne liceum i gimnazjum - informuje Jadwiga Winiaszewska, dyrektor Gminnego Zespołu Oświaty w Kcyni.
       - W przypadku LO jest ona pozytywna. Negatywnie o zmianach wypowiedziała się jednak Rada Pedagogiczna Gimnazjum w Kcyni. Nauczyciele z tej szkoły obawiają się kłopotów wychowawczych, które spowodować może powstanie szkoły zasadniczej.
       
  Zdaniem władz oświatowych Kcyni obawy te nie mają uzasadnienia, gdyż klasa zawodowa liczyć będzie tylko około 25 uczniów, z których gros stanowić będą absolwenci właśnie tego gimnazjum.
       

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Gminy w Kujawsko-Pomorskiem