Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Znów pochyliły się głowy

Tekst i fot. Maja Stankiewicz
Z okazji rocznicy bitwy o Paterek  uczniowie miejscowej  Szkoły Podstawowej przygotowali okolicznościowy program.  Został on zaprezentowany wczoraj w Wiejskim Ośrodku  Kultury w Paterku.
Z okazji rocznicy bitwy o Paterek uczniowie miejscowej Szkoły Podstawowej przygotowali okolicznościowy program. Został on zaprezentowany wczoraj w Wiejskim Ośrodku Kultury w Paterku.
Wczoraj odbyły się w Paterku gminne uroczystości upamiętniające bitwę o tę wieś, którą stoczono 7 lutego 1919 r. Zakończyła ona kilkudniowe walki i zdecydowała, że ziemie te - po latach zaborów - wróciły do Polski.

     Rocznicowe uroczystości rozpoczęły się wczoraj od mszy św., którą odprawiono rano w kościele pw. Matki Bożej Bolesnej w Paterku. Ze świątyni długi sznur pocztów sztandarowych, mieszkańców Paterka i gminy ruszył w kierunku pomnika. Pod tablicą upamiętniającą bohaterów powstania władze miasta i delegacje - złożyły kwiaty. Młodzież zapaliła znicze.
     Jak chwilę później, podczas uroczystej akademii w Wiejskim Domu Kultury podkreślił Sławomir Łaniecki, dyrektor muzeum w Nakle - czasu na to, by pod pomnikiem ucieszyć się na nowo wolnością nie było dużo. Stoi on w Paterku na rozwidleniu ruchliwych dróg. Uczestnicy obchodów mogli przy nim postać tylko kilka minut.
     Czas wspomnień
     
Dość czasu na wspomnienia było natomiast w domu kultury, gdzie Sławomir Łaniecki przypomniał historię walk o polskość Krajny i Pałuk oraz wydarzenia związane z bitwą o Paterek.
     Potem uczestnicy uroczystości wysłuchali montażu słowno- muzycznego, który przedstawili gościom uczniowie miejscowej Szkoły Podstawowej.
     W Sadkach i Nakle
     
Kolejne rocznicowe uroczystości odbędą się w powiecie nakielskim w piątek. Po mszy św., która o godz. 10 odprawiona zostanie w kościele pw. św. Wojciecha w Sadkach złożone zostaną kwiaty na mogiłach powstańczych m.in. grobie Jana, Kazimierza i Władysława Susałów.
     Z Sadek uczestnicy uroczystości przejadą do Nakła. Tu w murach Muzeum Ziemi
     816Krajeńskiej odbędzie się konkurs historyczny o Powstaniu Wielkopolskim.
     Otwarta zostanie także wystawa prac plastyczny młodzieży. Plon konkursu pt. "Powstanie Wielkopolskie na mojej rodzinnej ziemi" ogłoszonego przez Powiatową i Miejską Bibliotekę Publiczną w Nakle.
     Przy okazji spotkania w muzeum Starosta Piotr Hemmerling uhonoruje pamiątkowymi grawertonami osoby w powiecie zasłużone dla krzewienia pamięci o Powstaniu Wielkopolskim.
     I w Rynarzewie...
     
Dzień wcześniej, bo w czwartek 9 lutego o historii i patriotyzmie wiele się będzie mówić w Wiejskim Domu Kultury w Rynarzewie, gdzie o godz. 10 rozpocznie się konkurs recytatorski pt. "Tobie Polsko, ta kropla krwi wrzącej".
     

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska