Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wspomnienia wciąż żywe

Tekst i fot. Maja Stankiewicz
Okolicznościowy program,  upamiętniający 87 rocznicę Powstania  Wielkopolskiego, przedstawiła wczoraj  młodzież z Zespołu Szkół nr 2 w  Szubinie.
Okolicznościowy program, upamiętniający 87 rocznicę Powstania Wielkopolskiego, przedstawiła wczoraj młodzież z Zespołu Szkół nr 2 w Szubinie.
Wczoraj mieszkańcy Szubina uczcili 87. rocznicę Powstania Wielkopolskiego. Po złożeniu kwiatów na powstańczej mogile przy ul. Nakielskiej odbyła się w mieście uroczysta akademia. Złotym Medalem Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej nagrodzono Muzeum Ziemi Szubińskiej.

     Wyjątkowo licznie stawiły się na wczorajszej uroczystości poczty sztandarowe. - Chciałbym, aby tak wiele ich było również podczas innych uroczystości w mieście - mówił burmistrz Ignacy Pogodziński. Swoje delegacje miały nie tylko szkoły, kombatanci, przedstawiciele władz gminnych i powiatowych oraz rodziny powstańców, ale i policjanci, strażacy i miejscowe firmy.
     Modlitwa nad mogiłą
     Pierwsza część rocznicowych uroczystości odbyła się na cmentarzu przy ul. Nakielskiej w Szubinie. Znajduje się tu mogiła pomordowanych powstańców. Po modlitwie i złożeniu wieńców na grobie uczestnicy obchodów podążyli do Szubińskiego Domu Kultury, gdzie odbyła się okolicznościowa akademia.
     Dwa szturmy
     
Historię powstańczego zrywu i przebieg walk o Szubin przedstawił wczoraj Piotr Adamczewski, prezesa szubińskiego koła Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919, który prowadził uroczystość. Przypomniał on m.in. nieudany szturm powstańców na Szubin przeprowadzony 8 stycznia. Miasto atakowano z czterech stron. Miano to zrobić równocześnie, by podzielić siły wroga. Zamiar ten jednak się nie udał. W walkach zginęło 26 powstańców, a blisko 30 zostało rannych. Dopiero kolejny atak powstańczy przeprowadzony 11 stycznia doprowadził do wyzwolenia Szubina.
     O szubińskich powstańcach i potrzebie gromadzenia po nich pamiątek mówił też wczoraj wielki miłośnik historii Janusz Brzeczka.
     Medal za pamięć
     
Na wniosek szubińskiego koła TPPW Złotym Medalem Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej odznaczono Muzeum Ziemi Szubińskiej.
     Zgromadzeni na sali przedstawiciele rodzin powstańczych ze wzruszeniem obserwowali też jak młodzież z Zespołu Szkół nr 2 w Szubinie - gdzie działa koło TPPW, którego opiekunką jest Mariola Polańska - odbiera legitymacje członkowskie z rąk Mariana Kadowa.
     - To wspaniałe, że tak wielu młodych ludzi wstąpiło do koła - _mówił chwilę później - także wzruszony - _wicestarosta Sławomir Napierała. Przypomniał, że przez lata pracował jako nauczyciel w szkole w Trzeciewnicy, która nosi imię Powstańców Wielkopolskich.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska