Czy wszyscy radni są etyczni?

  Czy wszyscy radni są etyczni?

  Adam Lewandowski [email protected]

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Koronowo znalazło się w gronie 775 samorządów gminnych biorących udział w akcji "Przejrzysta Polska". <i>- Chcemy doskonalić zasady dobrego rządzenia</i> - powiedział nam Grzegorz Myk, przewodniczący Rady Miejskiej w Koronowie. -<i> Liczy się więc przejrzystość, brak tolerancji dla korupcji, fachowość i rzetelność.
       Koronowo w "Przejrzystej Polsce"
       Gminom biorących udział w tym programie zależy na pobudzeniu aktywności obywatelskiej i poprawie jakości życia publicznego, na wzroście zaufania do władzy mieszkańców, a także inwestorów. Po realizacji programu "Przejrzysta Polska" gminy, które wywiązały się z przyjętych zadań, otrzymają stosowne certyfikaty.
       Kodeks etyczny radnego
       
  Jednym z zadań było przyjęcie w formie deklaracji Kodeksu etycznego radnych.
  I ten 12-punktowy kodeks koronowscy rajcy niedawno przyjęli. Głosi on, że radni zobowiązani są dbać o wykonywanie zadań publicznych z uwzględnieniem interesów gminy i obywateli. Powinni też działać m.in. zgodnie z zasadami praworządności, bezstronności, obiektywności, uczciwości i rzetelności. Obiecują rozstrzygać sprawy kierując się zasadą równości wszystkich mieszkańców, poszanowania ich godności, dbałości o własność i dobro wspólne i pomyślność wspólnoty samorządowej.
       Radni nie mogą uczestniczyć w podejmowaniu rozstrzygnięć proceduralnych, w których mają bezpośredni lub pośredni interes osobisty, nie mogą też podejmować prac ani zajęć kolidujących z funkcją radnego, ani arbitralnych rozstrzygnięć, które mogą mieć negatywny wpływ na sytuację obywateli. Powstrzymują się także od wszelkich form promowania jakichkolwiek grup interesów i nie działają w prywatnym interesie osób i grup osób. W kontaktach z dziennikarzami zachowują skromność i umiar...
       Wszyscy godni?
       
  To tylko niektóre z zapisów przyjętego przez koronowskich radnych Kodeksu etycznego, którego motto brzmi: "To, czego nie zrobiłeś, będzie zawsze ważniejsze od tego, co zrobiłeś". Znalazł się w nim również zapis, iż każdy radny zobowiązany jest do jego przestrzegania pod rygorem podania do publicznej wiadomości informacji o niezgodnych z tym kodeksem zachowaniach bądź zaniechaniach radnego.
       Mamy nadzieję, że w Koronowie wszyscy radni postępują godnie i zgodnie z przyjętym kodeksem. Jeżeli nie, to prosimy o kontakt z redakcją. Tel. 0-52-32-63-136.
       

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Gminy w Kujawsko-Pomorskiem