Długi coraz większe

  Długi coraz większe

  Maja Stankiewicz

  Gazeta Pomorska

  Gazeta Pomorska

  Sytuacja szpitala w Szubinie wciąż budzi emocje. Długi lecznicy przekraczają 11 mln zł. Likwidator miał problemy, aby przekonać bankowców do udzielenia lecznicy kredytu. Na domiar wszystkiego - w piątek z funkcji prezesa Centrum Medycznego -zrezygnował Mateusz Nowak.
       Dziś w Starostwie Powiatowym w Nakle odbędzie się konferencja, na której władze powiatu i przedstawiciele Rady Nadzorczej spółki: Centrum Medyczne im. Janusza Korczaka powiedzą co dalej z wakatem prezesa? Wybrany na to stanowisko Mateusz Nowak z Bydgoszczy złożył w piątek pisemną rezygnację.
       Likwidator znalazł bank?
       
  Dziś dowiemy się także czy wysiłki likwidatora Antoniego Zbyluta przyniosły efekt i uda się w którymś z banków zaciągnąć kredyt dla SP ZOZu w wysokości 4 mln zł.
  W minionym tygodniu, na sesji Rady Powiatu Nakielskiego, starosta Piotr Hemmerling - odpowiadając na pytanie Andrzeja Jedynaka - przyznał, że żaden z banków nie złożył jeszcze oferty, a termin ich składania upływa 2 bm.
       Widmo katastrofy
       
  Wielu radnych nie kryło na ostatniej sesji swojego niepokoju o losy szpitala w Szubinie, a także sytuację finansową powiatu. Kontrowersje wzbudził dokument przedłożony radnym przez Antoniego Zbyluta. Likwidator informował samorządowców, że długi lecznicy ocenia na ponad 11 mln zł. - Najpierw było 5, potem 7, potem 9, a teraz już 11 mln zł. I jest to zaledwie stan na 30 sierpnia. A co dalej? Średnio co miesiąc przybywa 2 mln zł - podsumował te dane radny Jedynak. - Jeśli tak dalej pójdzie do końca roku dług przekroczy 20 mln zł.
       
  Nie tragizujmy...
       
  Starosta Piotr Hemmerling uspokajał, że tak nie będzie. Likwidator uwzględnił w wykazie wszystkie zobowiązania wobec pracowników wraz z należnymi odsetkami oraz długi wobec dostawców. - Podana w wykazie kwota nie powinna się już za bardzo zmienić - przekonywał. Jedynaka poparli jednak inni radni m.in. Piotr Gondek i Andrzej Kinderman, wiceprzewodniczący Rady Powiatu.
       - Najgorszy scenariusz to szybsze niż planowaliśmy zakończenie procesu likwidacji - mówił starosta. - Trzeba to będzie zrobić, jeśli nie uda się zaciągnąć kredytu, ale jestem optymistą - uspokajał.
       Nie przekonało to jednak wszystkich radnych. - Długi są coraz większe. Jeśli długi przejmie Starostwo Powiatowe to czeka nas zarząd komisaryczny - prorokował Jedynak.
       - Bez przesady - skwitował tę wypowiedź starosta. - Inne powiaty np. Żnin mają większe zasłużenie i nie ma tam zarządu komisarycznego.
       
  Na sesji ustalono, że zorganizowane zostanie spotkanie połączonych komisji rady z likwidatorem szpitala w Szubinie i nowo wybranym prezesem spółki. Plany te stanęły jednak pod znakiem zapytania, bo fotel prezesa spółki od piątku jest pusty.
       

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Gminy w Kujawsko-Pomorskiem