Powstaną nowe szkoły

  Powstaną nowe szkoły

  Maja Stankiewicz

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Wczoraj Rada Powiatu Nakielskiego po raz trzeci głosowała czy dać zgodę gminie Kcynia na utworzenie nowych szkół. Tym razem rajcy powiedzieli "tak".
       Walka o to, by kcyński samorząd prowadzić mógł nie tylko LO, ale także szkoły zawodowe trwała wiele miesięcy. Dwukrotnie pod obrady Rady Powiatu trafiał projekt uchwały o zawarciu w tej sprawie porozumienia z gminą Kcynia. Dwukrotnie odpowiedź była odmowna. Po każdej odmowie z apelem do Rady Powiatu występowała Rada Miejska Kcyni. Proszono o zrozumienie i wzięcie pod uwagę potrzeb kcyńskiej młodzieży i nauczycieli. Samorządowcy z Kcyni nie kryli, że wciąż wierzą w możliwość kompromisu.
       Po raz trzeci
       
  Wczoraj temat nowych szkół, które prowadzić chce kcyński samorząd trafił na forum Rady Powiatu po raz trzeci.
       Zaczęło się dla Kcyni dobrze. Radny Stefan Kubickim, w imieniu klubu radnych SLD, oświadczył, że radni z tej partii poprą oświatowe zamierzenia Kcyni. Chwilę później podobną deklarację, w imieniu klubu PSL, złożył Ryszard Bagnerowski.
       Kompetencje powiatu
       
  Wątpliwości czy jest to dobre rozwiązanie miał wiceprzewodniczący Rady Powiatu Andrzej Kinderman. Jego zdaniem powiat nie powinien sam rezygnować ze swoich kompetencji, a prowadzenie szkół ponadgimnazjalnych to jego zadanie. W gminie Kcynia działa już LO prowadzone przez gminny samorząd. Teraz mówi się o utworzeniu czterech kolejnych placówek: Technikum Ekonomicznego, Technikum Informatycznego, Zasadniczej Szkoły Zawodowej oraz szkoły policealnej.
       Zdaniem Kindermana może mieć to wpływ na sytuację w szkołach nakielskich. Odczuć to mogą m.in. istniejące już w powiecie szkoły takie jak Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Lubaszczu. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im Staszica w Nakle, Zespół Szkół Żeglugi Śródlądowej w Nakle czy Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Szubinie.
       Nauczyciele stracą pracę?
       
  Powołując się na słowa Wojciecha Jaskulskiego, szefa wydziału edukacji w Starostwie Powiatowym w Nakle, Kinderman poinformował, że przewiduje się iż utworzenie nowych szkół w gminie Kcynia spowodować może w innych szkołach zmniejszenie kadry nauczycielskiej nawet o 20 etatów. Jest to problem, który wymaga już poważnego rozważenia.
       - Władze Kcyni jako główny argument podają koszty dojazdu młodzieży do szkół w innych gminach - mówił wczoraj Kinderman. - Czy nie byłoby lepsze inne rozwiązanie? - zastanawiał się. - Można by jakoś inaczej pomóc tej młodzieży. Na koniec dodał: - Są argumenty za i przeciw. Musimy je wszystkie rozważyć.
       
  Wyzwanie dla samorządu
       
  Nieco innego zdania był radny Tomasz Miłowski. - To duża szansa dla samorządu te szkoły prowadzić. Mamy boom w szkolnictwie zawodowym. Szkoła Zawodowa z klasami wielozawodowymi ma w Kcyni duże szanse - podkreślał.
       Nim przystąpiono do podejmowania decyzji głos zabrał jeszcze burmistrz Kcyni Tomasz Szczepaniak, który wraz z przewodniczącym Rady Miejskiej Ryszardem Hanioszynem przysłuchiwał się dyskusji. Wyraził nadzieję, że decyzja Rady Powiatu będzie dla kcyńskich zamierzeń przychylna. Tak też się stało. Za tym, by powiat zawarł porozumienia z gminą Kcynia na prowadzenie nowych szkół opowiedziało się 13 radnych, 7 było przeciwnych, jedna osoba wstrzymała się od głosu.
       

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Gminy w Kujawsko-Pomorskiem