Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybory w gminach (prawie) bez tajemnic

Maja Stankiewicz
Choć na szczeblu województwa i kraju wszystko jest już wiadome, uzyskanie pełnej informacji o wynikach wyborów w gminach powiatu nakielskiego i bydgoskiego ziemskiego wcale nie jest prostą sprawą. W wielu urzędach gmin odmówiono nam rzetelnej informacji. Oto co udało nam się wczoraj ustalić.

     W powiecie nakielskim do urn wyborczych poszło w niedzielę niewiele ponad 34 proc. uprawnionych. Najmniej głosujących było w gminie Nakło (około 31 proc.) i w gminie Kcynia (31, 37 proc.).
     Z pozostałych gmin powiatu nakielskiego największy ruch w lokalach wyborczych panował w niedzielę w gminie Sadki (36,41 proc.). W Mroczy frekwencja wyniosła około 32 proc., a w gminie Szubin 33,9 proc.
     Inaczej niż w kraju
     
Gdy podsumuje się wyniki z całego powiatu okazuje się, że rozkład sił jest nieco inny niż w regionie czy kraju. Najwięcej głosów otrzymał w powiecie nakielskim PiS, na drugim miejscu ze stratą około 200 głosów jest jednak SLD. Trzecią co do liczby otrzymanych głosów partią jest Samoobrona RP. Platforma Obywatelska (ponad 100 głosów mniej niż Samoobrona) zajęła dopiero czwarte miejsce.
     W poszczególnych gminach rozkład sił przedstawia się jednak bardzo różnie.
     Nakło prawicowe
     
W Nakle największe poparcie uzyskali kandydaci PiS-u. Oddano na nich w gminie 2.234 głosów. Drugą siłą okazała się Platforma Obywatelska (1.858 głosów). Niewiele mniej, bo 1.800 głosów, uzyskał w gminie Nakło SLD. Spore poparcie mieszkańcy udzielili też Lidze Polskich Rodzin (568 głosów) i PSL-owi (345 głosów).
     Wśród kandydatów do senatu nie miał konkurencji Radek Sikorski (PiS). Jego kandydaturę poparło aż 3.510 wyborców. Kolejny na liście jest Andrzej Kobiak z PO (1.890 głosów). Trzecie miejsce zajął Alojzy Cybulski (1.546), a czwarte Kosma Złotowski (1.541 głosów).
     Zemke liderem
     
Wśród starających się o mandat posła największe poparcie uzyskał w Nakle Janusz Zemke (SLD) -1.379 głosów. Kolejnymi miejscami podzielili się kandydaci PiS-u: Tomasz Markowski (595 głosów), Kazimierz Toczko (546 głosów) i Wojciech Mojzesowicz 482 głosy. Mojzesowicza wyprzedziła liderka PO Teresa Piotrowska, na którą zagłosowało w niedzielę 489 wyborców z gminy Nakło.
     SLD wysoko
     
Wyższe niż w regionie wyniki SLD uzyskał też w gminie Szubin. Liderem - jak w całym kraju - jest tu PiS. Drugi zwycięzca - Platforma Obywatelska - uzyskał jednak trzeci wynik. Drugie miejsce zajął SLD, któremu przewodzi Janusz Zemke. Na 1.149 głosów oddanych na tę partię Zemke zebrał w Szubinie aż 970.
     Z PiS-u największe poparcie uzyskał Tomasz Markowski (315 głosów) oraz Wojciech Mojzesowicz (275 głosów). Najlepsi kandydaci Platformy Obywatelskiej to: Teresa Piotrowska (295 głosów) i dr Maciej Świątkowski (208 głosów).
     Głosowali na swoich
     
Wielu mieszkańców gminy poparło w wyborach miejscowego kandydata PSL - Zbigniewa Sabacińskiego. W niedzielę głosowało na niego 312 wyborców. Uzyskał on znacznie lepszy wynik niż lider tego ugrupowania w naszym regionie Eugeniusz Kłopotek (146 głosów poparcia).
     W wyborach do Senatu RP innych rywali pozostawił daleko w polu Radek Sikorski (PiS), który także jest mieszkańcem gminy Szubin.
     Tajemnica burmistrza
     
Dość szczątkowe informacje udało nam się zdobyć w Kcyni. Przewodnicząca Gminnej Komisji Wyborczej odpoczywała wczoraj po trudach niedzieli. Ci którzy byli dostępni nie mieli pełnego rozeznania w sytuacji. Nie sposób było np. ustalić ile mieszkańców gminy poparło w staraniach o mandat poselski burmistrza Kcyni Tomasza Szczepaniaka (PSL).
     Z grona kandydatów do Senatu RP najwięcej głosów zebrał Lech Stefan Zielonka (681 głosów). Zaledwie siedem głosów mniej uzyskał Radek Sikorski PiS). Na trzecim miejscu uplasował się Kosma Złotowski (550 głosów).
     Ludowcy wciąż mocni
     
Spośród kandydatów do Sejmu największe poparcie otrzymały w gminie Kcynia partie chłopskie: PSL (583 głosy) i Samoobrona (568 głosów). Na trzecim miejscu uplasował się SLD (509 głosów). Dopiero na kolejnych miejscach znaleźli się krajowi zwycięzcy wyborów: Prawo i Sprawiedliwość (423 głosy) i Platforma Obywatelska (417 głosów).
     Żadnych informacji nie potrafiono udzielić nam w Sadkach. Szefowa Gminnej Komisji Wyborczej - pytana, na które nazwiska mieszkańcy najchętniej głosowali - zasłoniła się niewiedzą.
     Duże wahania
     
Na podobnym poziomie, co w powiecie nakielskim, była wyborcza frekwencja w powiecie bydgoskim ziemskim. Wczoraj ogłoszono oficjalnie, że wyniosła ona 34,20 proc. Największe zainteresowanie wybory wzbudziły w Osielsku. W gminie tej głosować poszło w niedzielę ponad 43 proc. uprawnionych. W pozostałych gminach powiatu wskaźniki nie są już tak wysokie.
     W Solcu Kujawskim frekwencję ocenia się na ponad 35 proc., w Sicienku nieco ponad 34 proc., a w gminie Dobrcz - około 33 proc. Najmniej wyborców poszło do urn w Koronowie (niespełna 32 proc.) oraz w Nowej Wsi Wielkiej (około 30 proc.).
     Wygrał PiS
     
W całym powiecie bydgoskim wybory wygrał PiS, który otrzymał w sumie ponad 5,7 tys. głosów. Po piętach depcze mu Platforma Obywatelska (około 5 tys. głosów). Duże poparcie uzyskało też SLD (blisko 3,5 tys. głosów) oraz Samoobrona RP (około 3 tys. głosów).
     Wyborczą czołówkę w powiecie bydgoskim zamykają: Liga Polskich Rodzin (1402 głosów) i PSL (ponad 1275 głosów). Najmniej głosów zebrali kandydaci Polskiej Partii Narodowej (tylko 38).
     

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska