Ośrodki czekają na gości

  Ośrodki czekają na gości

  (ms)

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Trzy ośrodki wypoczynkowe, którymi zawiaduje gmina Nakło, czekają na przyjazd pierwszych gości. Przygotowania są na finiszu. Szacuje się, że z tegorocznej oferty skorzysta około 4 tys. dzieci.
       Gmina Nakło jako jedna z niewielu posiada własną bazę nad jeziorami. Wszelkie wymagane zgody na zorganizowanie wakacyjnych turnusy służby sanitarne wydały już dla ośrodka profilaktyczno-ekologicznego w Kopernicy nad jeziorem Charzykowskim. W pięknie usytuowanej w Borach Tucholskich bazie wypoczywać będzie w tym roku ponad 600 dzieci z gminy Nakło. Na przyjazd młodzieży przygotowano już wszystkie obiekty: stołówkę z kuchnią, dziewięć domków typu "Brda", w których zamieszkać może po sześciu kolonistów.
  Na miejscu jest też camping i świetlica. Do kilku domków kupiono zimą nowe stoły i taborety. Do nowego sezonu przygotowano też sprzęt wodny m.in. 22 rowery wodne będące na stanie ośrodka. Wiosną teren obozowiska obsadzony został kwiatami.
       Pierwsi już byli
       
  Jako pierwsi wypoczywali w Kopernicy uczniowie SP w Paterku. Na początku czerwca wybrali się do ośrodka na dwudniowy biwak. Kolejny wyjazd młodzieży planowany jest w najbliższy weekend. Nad jeziorem Charzykowskim wypoczywać będzie w sobotę i niedzielę kolejna grupa uczniów z Paterka. Pierwszy obóz profilaktyczny rozpocznie się w Kopernicy już 25 czerwca, dzień po zakończeniu roku szkolnego. Sześć dni spędzą w ośrodku gimnazjaliści z Paterka. Po nich przyjedzie 42-osobowa grupa uczestników obozu zorganizowanego przez Samorząd Mieszkańców nr 9 w Nakle. Następni w kolejce są podopieczni TPD. Turnus dla nich rozpocznie się 7 lipca. Potem w domkach zamieszkają uczniowie SP nr 2 w Nakle. Tak będzie w Kopernicy do ostatniego dnia lata.
       Wycieczki do Gródka
       
  Drugi z ośrodków zawiadywanych przez gminę służyć będzie tylko jako baza wycieczkowa. Od czterech lat nie są tu organizowane stacjonarne obozy. Powód? - zastrzeżenia do stanu obiektów ma powiatowy inspektor sanitarny w Pile. W tym roku udało się doprowadzić do należytego stanu pięć pokoików i sanitariat. Znajdą tam lokum służby medyczne i ratownik czuwający nad bezpieczeństwem kolonistów. Młodzież do ośrodka w Gródku Krajeńskim koło Łobżenicy, położonego nad jeziorem Stryjewskim, dowożona będzie autokarami. Z informacji przekazanych mediom przez Tomasza Miłowskiego z Zespołu Obsługi Oświaty i Rekreacji w Nakle wynika, że akcja wyjazdowa zakrojona będzie na dużą skalę. - Z półkolonii w Gródku Krajeńskim, które odbywać się będą pod hasłem "Uśmiechnięte Wakacje" skorzystać ma w tym roku 1800 dzieci i młodzieży - zapewniają organizatorzy.
       Klakson na pożegnanie
       
  Codziennie nad jezioro wyjeżdżać będą z Nakła dwa autokary z 70-osobową grupą młodzieży. W każdy dzień tygodnia odbywać się będą w Gródku inne zajęcia. Poniedziałki przeznaczone będą na zajęcia harcerskie, we wtorki instruktorzy proponować będą zajęcia plastyczne i wędkarskie, środa stać ma pod znakiem sportu, a czwartek - muzyki. Cieszące się rok temu dużym zainteresowaniem zajęcia żeglarskie prowadzone będą na zakończenie tygodnia. Jako pierwsi do Gródka wyjadą uczniowie SP i Gimnazjum w Paterku oraz SP w Polichnie. Stanie się to 4 lipca. Nim autokary z dziećmi opuszczą rogatki miasta okrążą nakielski rynek przy dźwiękach klaksonów. - Całe miasto będzie wiedziało, że dzieci wyjeżdżają wypocząć - podkreśla Miłowski.
       Ostatni z gminnych ośrodków usytuowany jest w Kaczorach nad jeziorem Kopcze. Posiada 25-miejsc noclegowych. W ostatnim czasie gminie udało się przeprowadzić w nim konieczne remonty. Prace prowadzono m.in. w świetlico-stołówce i sanitariatach. Naprawiono także dachy i podłogi w domkach.
       Ile na wakacje?
       
  Na zorganizowanie wypoczynku dla dzieci z gminy Nakło wydanych zostanie w tym roku 155 tysięcy zł. Najwięcej, bo 137 tysięcy zł pochodzić będzie z tzw. "kapslowego". Niektóre wyjazdy otrzymały także dofinansowanie Gminnego Funduszu Ochrony Środowiska. Pieniądze z tej puli na organizację obozów profilaktycznych w Kopernicy uzyskały m.in. SP nr 3 w Nakle (4 tys. zł) i Gimnazjum nr 1 w Paterku (3 tys. zł). SP nr 4 w Nakle dostała dofinansowanie w wysokości 1,5 tys. zł na organizację obozu ekologicznego w Karkonoszach. Przy rozdziale pieniędzy priorytet miały obozy i wycieczki do 100 km. Chodziło o to, by jak najbardziej efektywnie podzielić skromne fundusze. Z wyjazdów w niedalekie okolice skorzystać będzie mogło więcej dzieci. Dla uczniów wiejskich szkół zorganizowana zostanie w wakacje akcja pt. "Mali na sali". Młodzież dowożona będzie do hali sportowej w Paterku, gdzie organizowane będą dla nich turnieje sportowe. Z początkiem lata swoje podwoje otworzy dla dzieci nakielskie kąpielisko. Wakacyjną ofertę dla młodzieży przygotowują także biblioteki. O różnych propozycjach organizatorów informować będziemy na bieżąco.
       

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Gminy w Kujawsko-Pomorskiem