Historia i współczesność

  Historia i współczesność

  (ms)

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Z okazji dni miasta w Muzeum Ziemi Szubińskiej otwarto wystawę ukazującą stary i nowy Szubin.
       Szubin na fotografii
       Na ekspozycji zobaczyć można m.in. karty pocztowe wydane w latach 1898-2005, a dotyczące terenu dawnego powiatu szubińskiego, obejmującego obszar gmin Szubin, Kcynia, Łabiszyn i Barcin.
       - W zbiorach szubińskiego muzeum znajdują się pocztówki wykonane m.in. techniką litografii, które przedstawiają Szubin z końca XIX w. Widoczny jest m.in. budynek Zakładu Poprawczego, szachulcowy kościół ewangelicki, poczta, panorama miasta. Te najstarsze w szubińskich zbiorach widokówki urzekają swoją urodą i wciąż niezatartą kolorystyką - opowiada Kamila Czechowska, dyrektor placówki.
       Jak informują organizatorzy wystawy - karty pocztowe prezentowane w muzeum zostały wydane w Bydgoszczy, Poznaniu, Berlinie i Dreźnie. Jednak spora ich część ukazała się drukiem nakładem miejscowych firm. Nie brakuje wydawniczych ciekawostek. Jest nią z pewnością seria pięciu kart pocztowych z widokami Szubina, która wydana została podczas II wojny światowej. Na starych widokówkach i fotogramach utrwalone zostały często miejsca i budynki, których już dziś nie ma. Dowiedzieć się z nich można jak Szubin i inne pałuckie miasta wyglądały 100 lat temu, jak żyli i wyglądali ich mieszkańcy.
       Wystawę uzupełniają pocztówki powojenne i te, wykonane całkiem współcześnie, w tym także zdjęcia wykonane przez Piotra Bembenka, fotoreportera, który współpracował z Tygodnikiem Pelikan, Szubińską Telewizją Kablową Butik, Tygodnikiem Regionalnym, a obecnie z Tygodnikiem Pałuki.
       Nowa wystawa otwarta w Muzeum Ziemi Szubińskiej czynna będzie do jesieni.
       

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Wielkanocne przepisy

  Gminy w Kujawsko-Pomorskiem