Serce dla innych

  (ale)

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Krwiodawcy z Nakła i okolic oddali w zeszłym roku najwięcej krwi w woj. kujawsko-pomorskim. W tym roku też będą najlepsi?
       A wszystko na to wskazuje. Bo w zeszłym roku oddano 420 litrów, w tym w pierwszym kwartale - 85 litrów. A już w tym roku - od 1 stycznia do 31 marca - 99 litrów. A w tym miesiącu w czasie akcji przeprowadzonej w szkole żeglugi śródlądowej - 15,75 l. Zanosi się więc na to, że w tym roku mieszkańcy Nakła i powiatu nakielskiego oddadzą krwi więcej niż w zeszłym.
       Co za to mają?
       
  Krew mogą oddać tylko dorośli. A więc mający więcej niż 18 lat. Za 450 mililitrów otrzymują od stacji krwiodawstwa 8 czekolad i butelkę soku, najczęściej marchwiowego. I nic więcej. Nie można już w Polsce sprzedać własnej krwi. W dniu oddania krwi każdemu przysługuje dzień wolny od pracy.
       Nie korzystają
       
  Ale najczęściej - takie już mamy czasy - krwiodawcy z tych zwolnień nie korzystają.
       W Nakle i powiecie nakielskim działają cztery kluby krwiodawstwa dorosłych i cztery młodzieżowe w szkołach. Są więc kluby - Miejski w Nakle, strażaków OSP w Potulicach oraz - również w tej wsi w Zakładzie Karnym, oraz przy Komendzie Powiatowej Policji w Nakle.
       Policjanci najlepsi
       
  - Policjanci przodują w krwiodawstwie - mówi Bogumiła Jabłońska z Zarządu Powiatowego PCK w Nakle.
       Kluby młodzieżowe krwiodawstwa działają w Zespole Szkół Żeglugi Śródlądowej, w I Liceum Ogólnokształcącym im. Krzywoustego oraz Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Staszica i Zespole Szkół im. Łokietka w Lubaszczu.
       - Młodzież ze szkoły żeglugi oddaje najwięcej krwi - mówi Bogumiła Jabłońska. - Niedawno znowu zorganizowano u nich akcję. Pierwszą w tym kwartale. U nas co najmniej raz w miesiącu można oddać krew, a bywa, że i dwa razy w miesiącu.
       
  W najbliższy czwartek
       
  Tak będzie w kwietniu. W przyszłym tygodniu - w czwartek 21 bm. - ambulans Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy przyjedzie do Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Staszica w Nakle. Będzie tam od godz. 8 do 12.
       - Czekamy na krwiodawców - mówi Bogumiła Jabłońska. Niech przyjdzie każdy, kto może i chce oddać krew.
       Nie chodzi o wynik
       
  Nie w tym rzecz, by Nakło w tym roku znowu wygrało w województwie kujawsko-pomorskim. Rzecz w tym, że krew jest potrzebna. I nic jej nie jest w stanie zastąpić. Jeżeli chory potrzebuje, musi krew dostać. Nie ma innego leku.
       Warto o tym pamiętać. Trzeba mieć serce dla innych.
       

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Gminy w Kujawsko-Pomorskiem