Pamięci Papieża

  Pamięci Papieża

  (ms)

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  W najbliższych dniach mieszkańcy powiatów oddawać będą hołd zmarłemu Papieżowi uczestnicząc w mszach św., wieczornicach i marszach. Oto jakie uroczystości odbywać się będą dziś, jutro oraz w sobotę w powiecie nakielskim i bydgoskim.
       Nabożeństwa
       
  Dziś o godzinie 20 msza św. w intencji Ojca Świętego odprawiona zostanie w kościele poklasztornym w Kcyni. Także dziś o godz. 20 za Papieża modlić się będą mieszkańcy gminy Nakło. Polowa msza św. w jego intencji odprawiona zostanie na nakielskim Rynku. Organizatorzy zapraszają wszystkich mieszkańców. Proszą by zabrali ze sobą świece.
       Na czas nabożeństwa zmienione zostaną zasady ruchu w centrum Nakła. Utrudnienia - w związku z przygotowaniami - obowiązywać będą już dziś od godz. 8. Jak dowiedzieliśmy się - aż do godz. 19 z ruchu zostanie wyłączony nakielski Rynek oraz ul. Podgórna, natomiast o godz. 19 wprowadzony zostanie całkowity zakaz jazdy samochodem w centrum miasta. Dodatkowe miejsca postojowe dla kierowców wyznaczone zostały m.in. na terenie Szkoły Podstawowej nr 2 przy ulicy Bydgoskiej. Parkować będzie też można na placu Zamkowym, ul. Powstańców Wlkp., Długiej, Bydgoskiej, Pocztowej, Gimnazjalnej (parking przy Urzędzie Stanu Cywilnego) i ul. Potulickiej (parking przy "Spomaszu"). Uruchomione mają zostać także dodatkowe kursy busów z podnakielskich sołectw, by także mieszkańcy wsi mieli szansę wziąć udział w nabożeństwie. Informacje na temat możliwości dojazdu na mszę św. udzielać mają sołtysi.
       Jutro o godz. 18 na uroczystą mszę św., która odprawiana będzie w intencji Papieża, zaprasza się chętnych do koronowskiej Kolegiaty.
       Wieczornica
       
  W sobotę uroczystość wspomnieniowa zorganizowana zostanie na Rynku w Szubinie. Przy blasku świec i zniczy (organizatorzy wieczornicy proszą o ich przyniesienie) posłuchać będzie można ulubionych pieśni Papieża. W ten sposób mieszkańcy gminy uczczą pamięć Jana Pawła II. Uroczystość rozpocznie się o godz. 20.45. Najpierw zaprezentowany zostanie okolicznościowy montaż słowno-muzyczny. O godz. 21 odbędzie się Apel Jasnogórski. Ulubione pieśni Papieża przypomni zespół "Arka pana Marka". Grupie akompaniować będzie Marek Ciepliński i Zbigniew Sabaciński. Na ekspozycji znajdą się m.in. publikacje prasowe poświęcone Ojcu Świętemu, wydawnictwa, filatelistyka dokumentująca pielgrzymki Papieża i jego posługę. Zobaczyć można także portret Jana Pawła II autorstwa Alicji Musiała z Szubina, pamiątkowe monety, odlewy z mosiądzu, chusty i bilety wstępu na audiencje, a nawet hafty.
       Wystawy
       
  W Muzeum Ziemi Szubińskiej czynna jest wystawa poświęcona Janowi Pawłowi II. Zwiedzać ją można w godz. 8-16. Na ekspozycji znajdą się m.in. publikacje prasowe poświęcone Ojcu Świętemu, wydawnictwa, filatelistyka dokumentująca pielgrzymki Papieża i jego posługę. Zobaczyć można także portret Jana Pawła II autorstwa Alicji Musiała z Szubina, pamiątkowe monety, odlewy z mosiądzu, chusty i bilety wstępu na audiencje, a nawet hafty.
       Dziś okolicznościowa wystawa o Papieżu otwarta zostanie w czytelni głównej Rejonowej Biblioteki Publicznej w Szubinie. Nie planuje się uroczystego wernisażu. Wydawnictwa poświecone Ojcu Świętemu, albumy fotografie, dokumenty i pamiątki oglądać można w szubińskiej książnicy dziś w godz. 8-15, w poniedziałek, wtorek i środę papieską wystawę można będzie zwiedzać w godz. 10-18.
       Na okolicznościową wystawę o Janie Pawle II zaprasza też w swoje progi także Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Koronowie. Autorem prezentowanych prac jest Tadeusz Rusak.
       

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Dzieciaki gotują na Święta

  Gminy w Kujawsko-Pomorskiem