Obawy o zdrowie

  (ms)

  Gazeta Pomorska

  Gazeta Pomorska

  Jest wola przekształcenia szpitala w Szubinie w niepubliczny zakład opieki zdrowotnej. Lecznica ta ma długi sięgające 6 mln zł. Grozi jej utrata płynności finansowej. Zmiany nie są przewidziane w Nakle.
       Na ostatniej sesji Rady Powiatu Nakielskiego zapaść miały intencyjne uchwały o woli przekształcenia szpitali w Nakle i Szubinie w niepubliczne zakłady opieki zdrowotnej. Na wniosek radnego Czesława Muszyńskiego punkt o reorganizacji nakielskiej lecznicy został jednak wykreślony. Spotkało się to z komentarzami publiczności, że w taki oto sposób rada przesądza o powolnym upadku nakielskiego szpitala, którego - bez zmian - nic nie będzie w stanie uratować.
       Tylko Szubin
       
  O ratowanie lecznicy w Szubinie apelował w lutym jej dyrektor Marek Domżała. Informował on, że szpital na koniec stycznia zalega 2 mln. 900 tys. zł wobec dostawców i drugie tyle wobec pracowników. W sumie więc dług wynosi około 6 mln. zł. - Mówię o przekształceniu, bo nie widzę innego wyjścia, by ten dług zniwelować. Tylko przekształcenie, bo sam nie dam rady - apelował wówczas Domżała przestrzegając, że jeśli nic się nie zmieni już w drugiej połowie roku szubińska lecznica utracić może płynność finansową.
       Pielęgniarki nie chcą
       
  Na ostatniej sesji o nastawieniu personelu do ewentualnych przekształceń - pod nieobecność Marka Domżały - wypytywano zastępcę dyrektora Bogusława Wiśniewskiego. Ten przyznał, że za przekształceniem jest Rada Społeczna szpitala i zawiązek zawodowy lekarzy. Przeciwko zmianom opowiada się natomiast związek zawodowy pielęgniarek i położnych. - Czyli zdecydowana większość załogi - skwitował tę informację jeden z radnych. - Wiśniewski przyznał, że zmiany wymuszą zwolnienia, choć jego zdaniem pracę straci wcale nie tak dużo osób.
       - Jesteśmy na etapie przekonywania personelu, że jest to słuszna droga, która pozwoli uratować zakład i miejsca pracy, a jest ich 318 - informował Wiśniewski.
       Będzie bolało
       
  O skutkach planowanych zmian mówił na sesji starosta Piotr Hemmerling. - Musimy mieć świadomość, że starostwo jako organ założycielski przejąć będzie musiał zobowiązania szpitala. W przypadku Szubina wynoszą one około 6 mln zł. W Nakle szpital ma długi sięgające 3 mln zł. Łącznie nie jesteśmy w stanie tego obsłużyć - ale rezygnacja z radykalnych decyzji spowoduje, że dług będzie narastał - podkreślał. Starosta nie krył, że przekształcenie szpitala w Szubinie i przejęcie jego zobowiązań spowoduje, że powiat się zadłuży. Na wiele lat ograniczyć trzeba będzie inwestycje.- A to będzie bolało.
       Rada podjęła uchwałę o woli przekształcenia szpitala w Szubinie w spółkę prawa handlowego. Jest to decyzja intencyjna. Ostateczna zapaść ma najpóźniej w sierpniu br.
       

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Gminy w Kujawsko-Pomorskiem