Ile za wodę i ścieki?

  Ile za wodę i ścieki?

  Adam Lewandowski

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Dziś, co zapowiedzieliśmy we wtorek, podajemy, ile za wodę i ścieki płacą mieszkańcy gmin w powiatach bydgoskim i nakielskim.
       We wtorek napisaliśmy o cenach zatwierdzonych na sesji przez radnych w Mroczy. Mieszkańcy tej gminy od 1 maja będą płacić za metr sześcienny wody 1,90 zł, za metr sześcienny ścieków - 2,20 zł. Łączna cena wynosi zatem w Mroczy 5,70 zł. W dniu, w którym mroteccy rajcy zatwierdzali te ceny, na łamach "Pomorskiej" ukazał się artykuł
       "Płukanie kieszeni"
       
  - o cenach za wodę i ścieki w największych aglomeracjach w Polsce.
  Przypominamy, że w Bydgoszczy jest najdrożej (cena łączna 5,90 zł). Ponad 5 zł płacą też mieszkańcy Katowic (5,70), Poznania (5,40) i Gdańska (5,10). W innych miastach naszego województwa płaci się: 4,25 zł w Toruniu, 4,30 zł we Włocławku, 4,69 zł w Inowrocławiu, 3,90 zł w Grudziądzu. Taniej niż w Grudziądzu jest tylko w Łodzi - 3,40 zł. Z tego zestawienia wynika, że ceny w Mroczy plasują się na czwartej pozycji w Polsce.
       Tania gmina Koronowo
       
  Postanowiliśmy sprawdzić, ile za wodę i ścieki płacą mieszkańcy innych gmin powiatów bydgoskiego i nakielskiego. Okazją do tego stała się wczorajsza sesja Rady Miejskiej w Koronowie, na której radni - jak tydzień temu w Mroczy - zatwierdzili nowe ceny. Koszt metra sześciennego wody pozostawili na tym samym poziomie - 2 zł. Za ścieki w tej gminie płacono dotąd 2,80 zł. Łącznie więc 4,80 zł. A od 1 maja br. - 4,87 zł. Bo wczoraj radni podnieśli tylko cenę ścieków - o 7 groszy. To i tak znacznie taniej niż w Bydgoszczy i Mroczy i w kilku innych gminach obu powiatów.
       Drogie gminy
       
  W Nakle nad Notecią w tym roku podwyżki nie było. Mieszkańcy płacą 1,89 zł za metr sześcienny wody i 3,32 zł za metr sześcienny ścieków. Łącznie 5,21 zł. W Szubinie - 2,14 zł i 3,45 zł, razem 5,59 zł. Ceny te obowiązują od września ub.r. W Solcu Kujawskim jeszcze dziś - 4,95 zł, ale już od 1 kwietnia, czyli od jutra - 5,23 zł (1,98 za wodę i 3,25 za ścieki). Decyzję o podwyżkach soleccy radni podjęli w lutym br. W Nowej Wsi Wielkiej - od 1 stycznia br.- 2,25 zł za wodę i 2,84 zł za ścieki. Łączna cena - 5,09 zł.
       ...i znacznie tańsze
       
  W Dobrczu za wodę płaci się 1,80 zł i za ścieki 2,35 zł. Cena łączna - 4,15 zł. Cennik ten obowiązuje w gminie Dobrcz od 1 kwietnia ub.r. W Sicienku - od 1 września ub.r. - mieszkańcy płacą za wodę 1,60 zł i za ścieki - 2,09 zł. Łącznie zatem 3,69 zł. Niestety, gmina wydała sporo pieniędzy na modernizację oczyszczalni ścieków w Wojnowie, i skutkiem tego mogą być nieznaczne podwyżki cen na ścieki.
       Ciekawie plasują się ceny w Kcyni. Otóż w tym mieście ścieki kosztują mniej, niż woda. Prawdopodobnie z tej przyczyny, że oczyszczalnia jest dopiero w trakcie rozruchu. Mieszkańcy płacą 2,05 zł za wodę i 1,71 zł, czyli łącznie 3,76 zł. Ale ta cena obowiązuje jeszcze tylko dzisiaj. Od jutra - zgodnie z decyzją radnych - 2,14 zł za wodę i 2,03 za ścieki. Czyli łącznie 4,17 zł.
       Woda z Kcyni, kanalizacja z Szubina!
       
  Ale tyle płacą nie wszyscy mieszkańcy gminy Kcynia. Bo niektóre okoliczne wsie podłączone są do wodociągów i kanalizacji w Szubinie, gdzie zamiast 4,17 zł obowiązuje cena 5,59 zł. Więcej płaci m.in. Turzyn. W Grocholinie natomiast za wodę pieniądze pobiera Kcynia, a za ścieki - Szubin! Te paradoksy cenowe już kilka lat temu wywoływały protesty mieszkańców wsi gminy Kcynia, którzy też chcą płacić drożej. Do szubińskich wodociągów i kanalizacji podłączona jest również gmina Sadki.
       

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Dzieciaki gotują na Święta

  Gminy w Kujawsko-Pomorskiem