Plus dziewięć groszy

  Plus dziewięć groszy

  Adam Lewandowski [email protected]

  Gazeta Pomorska

  Gazeta Pomorska

  Od 1 maja mieszkańcy gminy Mrocza za wodę będą płacić 1,90 zł za 1 metr sześcienny. 9 groszy więcej, niż dotąd. Cena za ścieki pozostaje na tym samym poziomie. Co miesiąc do rachunku doliczana będzie kwota 1,22 zł - za licznik.
       To pierwsza podwyżka ceny za wodę od dwóch lat. Koszty jej wytwarzania są jednak zbyt wielkie, by utrzymać cenę na tym samym co dotąd poziomie. Stąd - niewielka - zdaniem - projektodawców - podwyżka. Z 1,81 na 1,90 zł za metr sześcienny wody. Radni uchwalili ją na sesji w miniony czwartek. Ożywionej dyskusji sprawa ta nie wywołała. Nowa cena zacznie obowiązywać od 1 maja tego roku. Za ścieki mieszkańcy będą płacić jak dotąd - 3,80 zł za metr sześcienny.
       1,22 zł za licznik
       
  Nowością w gminie Mrocza jest wprowadzenie comiesięcznej opłaty za licznik główny wody - 1,22 zł. Przyczyna: każdy zakupiony licznik, z atestem, po 5 latach użytkowania trzeba poddać legalizacji lub wymienić na nowy. Płaci za to odbiorca wody. Wystawiający rachunki Zakład Robót Publicznych w tym roku wymienił ponad 100 liczników. Za pięć lat będzie je znowu wymieniał. 1,22 zł (z VAT-em) co miesiąc będzie składką na zakupienie za 5 lat nowego licznika. Innego zdania był na czwartkowej sesji radny Roman Piotrowski, który uważał, że niepotrzebnie mieszkańcy mają płacić za licznik co miesiąc. Ale pozostali radni byli innego zdania. Przegłosowali uchwałę. Opłata za licznik pobierana będzie od 1 maja br.
       Tanio czy drogo?
       
  W czwartek, kiedy radni w Mroczy uchwalali podwyżkę cen na wodę, w "Pomorskiej" ukazał się artykuł "Płukanie kieszeni" - m.in. o cenach wody i ścieków w największych aglomeracjach w Polsce. Okazuje się, że najdrożej jest w Bydgoszczy. Za wodę i ścieki płaci się 5,9 zł za metr sześcienny. Ponad 5 zł płacą też mieszkańcy Katowic (5,7 zł), Poznania (5,4 zł) i Gdańska (5,1 zł). Dla porównania w Toruniu 4,25 zł, Włocławku - 4,30 zł, Inowrocławiu - 4,69 zł, Grudziądzu 3,90 zł. Taniej niż w Grudzxiądzu jest tylko w Łodzi - 3,40 zł.
       Czwarta pozycja w Polsce
       
  A w Mroczy: 1,90 za wodę plus 3,40 za ścieki, czyli łącznie 5,30 zł za metr sześcienny wody i ścieków. Ilość ścieków oblicza się według wskazań wodomierza: tyle ich, ile wykazał licznik wody. Chyba że ktoś zainstaluje dodatkowy na podlewanie ogródka. Wtedy nie pobiera się opłaty za ścieki.
       Z przytoczonego zestawienia wynika, że po Bydgoszczy, Katowicach i Poznaniu cena wody i ścieków w Mroczy plasuje to miasteczko na czwartej pozycji w Polsce.
       W najbliższym czasie opublikujemy na naszych łamach cenniki wody i ścieków w gminach powiatu nakielskiego i bydgoskiego. A co sądzą o tym mieszkańcy Mroczy?
       

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Gminy w Kujawsko-Pomorskiem