Geometria słów

  Lucyna Talaśka-Klich

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Na całym obszarze zabudowanym Tryszczyna (gm. Koronowo) stanie znak ograniczający prędkość do 40 kilometrów na godzinę. To efekt poniedziałkowego zebrania mieszkańców z zarządcą drogi.
       Od wiosny minionego roku na terenie zabudowanym w Tryszczynie przestało obowiązywać ograniczenie prędkości do 40-stu kilometrów na godzinę. - No i od tego czasu zaczęło przybywać wypadków - mówi mieszkanka Tryszczyna. - Mało kto zdejmuje nogę z gazu i jedzie pięćdziesiątką. Kierowca, który w styczniu wjechał w grupę pieszych i zabił jedną osobę, miał na liczniku co najmniej osiemdziesiątkę. Dlatego trzeba obniżyć granicę, bo jak będzie 40-sta, to przynajmniej dla części kierowców będzie to ostrzeżenie, że przejazd przez wieś nie jest łatwy.
       
  Za mało
       
  Po naciskach ze strony mieszkańców Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Bydgoszczy zgodziła się na ograniczenie prędkości, ale tylko dla samochodów ciężarowych. - To za mało - mówili mieszkańcy na poniedziałkowym spotkaniu. - Samochody osobowe pędzą jak pędziły. Od czasu styczniowego wypadku w tą samą barierkę samochody uderzyły już trzy, czy cztery razy.
       - Geometria drogi nie wymusza wprowadzenia takiego ograniczenia
  - tłumaczył Adam Szymanek, naczelnik Wydziału Dróg z bydgoskiego oddziału GDDKiA. - Tędy można bezpiecznie jeździć pięćdziesiątką.
       - Co pan z tą geometrią!
  - oburzył się mieszkaniec. - Nie chodzi nam o teorię, tu giną ludzie! Inny mężczyzna stwierdził, że jeśli zarządca drogi tego nie zrobi, mieszkańcy w nocy zdejmą tablicę z ciężarówką spod ograniczenia.
       Sygnalizacja i fotoradar
       
  - Niepokój społeczny mieszkańców Tryszczyna nie zostanie załagodzony obietnicami - podsumował Wiesław Gancarek, przewodniczący gminnej komisji komunikacji i bezpieczeństwa publicznego. - Musi zostać zmaterializowany.
       - Nie popuścimy! -
  zgodnie stwierdzili mieszkańcy. Jeden z nich dodał: - Jak nie będzie efektów, to zablokujemy drogę.
       
  Wczoraj Adam Szymanek powiedział: - Zainstalujemy czterdziestkę pod białą tablicą. Ograniczenie będzie obowiązywało na całym terenie zabudowanym. Zajmiemy się też opracowaniem koncepcji poprawy bezpieczeństwa w Tryszczynie. Trzeba tam pobudować chodniki. Przygotowując koncepcję uwzględnimy też możliwość wybudowania sygnalizacji świetlnej.
       - Napiszemy też wniosek do policji o ustawieniu w Tryszczynie fotoradaru -
  dodał Tomasz Gordon, sołtys Tryszczyna.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Dzieciaki gotują na Święta

  Gminy w Kujawsko-Pomorskiem