Osiem groszy na hipotece...

  Osiem groszy na hipotece...

  Adam Lewandowski

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Dom mieszkającego w gminie Koronowo Jerzego W. ma obciążoną hipotekę. Od roku 1934 "wisi" na niej... 8 groszy. Pan Jerzy kupił ten dom w latach 70. Kilka lat temu postanowił wymazać 8 groszy. Załatwia to trzeci rok. Na wpisy sądowe wydał już 30 złotych. Nie licząc kosztów uzyskania wypisów, dojazdu itp.
       Starania o wyczyszczenie hipoteki swego domu Jerzy W. rozpoczął w bydgoskim sądzie w sierpniu 2002 roku. - Sądziłem, że to formalność, że wpłacę te 8 groszy w kasie sądu i sprawa się zakończy - wspomina pan Jerzy. - I rozpoczęły się schody...
       
  Napisał: "Proszę o wyrażenie zgody na wpłatę do depozytu sądowego kwoty 0,08 groszy. Wniosek uzasadniam tym, że proszę o wykreślenie długu z księgi wieczystej".
  Po 2 miesiącach Wydział XII Grodzki bydgoskiego Sądu Rejonowego wezwał go usunięcia braków formalnych. Potrzebny był m.in. odpis z księgi wieczystej. Mieszkaniec gminy zapomniał o terminach, więc w kwietniu 2003 roku sąd zwrócił mu wniosek bez podejmowania jakiejkolwiek decyzji. Napisał więc pan Jerzy ponownie wniosek. Dostarczył odpis z księgi wieczystej, wyjaśnił, że nie wie, dlaczego przed wojną powstał dług na hipotece domu i komu się te 8 groszy należy. Sąd nadał sprawie nowy numer, wezwał do wpłaty kolejnego wpisu sądowego - 15 zł. I pan Jerzy płacił po raz drugi. Wtedy dopiero sąd przystąpił do merytorycznego rozpatrzenia wniesionej sprawy. Okazało się, że w księdze wieczystej te 8 groszy wpisane jest na rzecz kasy Sądu Grodzkiego w Świeciu nad Wisłą... I że tylko w sądzie w Świeciu można ten dług wpłacić.
       - Sąd bydgoski mógłby przyjąć te 8 groszy tylko wtedy, gdyby wierzyciel nie był znany, istniałby spór co do osoby wierzyciela, albo gdyby wierzyciel odmówił przyjęcia świadczenia - wyjaśniła nam sędzia Dorota Marszałkowska, przewodnicząca XII Wydziału Grodzkiego Sądu Rejonowego w Bydgoszczy. - Dlatego sędzia zarządzeniem z 27 października 2004 roku wezwał pana W., pod rygorem zwrotu wniosku, by wyjaśnił, dlaczego nie próbował złożyć tych 8 groszy w sądzie w Świeciu nad Wisłą. Taka jest procedura: nie mamy podstaw, by tę kwotę przyjąć do depozytu.
       
  Mieszkaniec gminy Koronowo pismo z sądu odebrał 3 listopada. Sąd Rejonowy w Bydgoszczy, jako że pan W. załatwia sprawy zbyt długo, nosi się z zamiarem kolejnego oddalenia wniosku.
       - Pojechałem do tego Świecia - powiedział nam wczoraj Jerzy W. - Wpłaciłem te 8 groszy. W przyszłym tygodniu z dowodem wpłaty pojadę znowu do Sądu Rejonowego. I mam nadzieję, że wreszcie sąd pozwoli wyczyścić mi hipotekę.
       Nie wiemy, czy w tym czasie sąd prawomocną decyzją nie zarządził już zwrotu wniosku pana W. Jeżeli tak, to przyjdzie mu płacić po raz kolejny 15 zł wpisu sądowego.
       Niestety, takie już mamy zawiłe prawo, że bez prawnika szary obywatel nie jest w stanie w sądzie nic załatwić. - W pismach tak piszą, że trudno zrozumieć, o co chodzi - skarży się mieszkaniec gminy Koronowa. Mamy nadzieję, że to już koniec starań pana W. o wyczyszczenie hipoteki domu w gminie Koronowo.
       

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Gminy w Kujawsko-Pomorskiem