Pod znakiem orła

  Pod znakiem orła

  Tekst o fot. Maja Stankiewicz

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Dyrektor muzeum Kamila Czechowska dokonuje ostatnich poprawek przed wernisażem.

  Dyrektor muzeum Kamila Czechowska dokonuje ostatnich poprawek przed wernisażem.

  W piątek w Muzeum Ziemi Szubińskiej otwarta została historyczna wystawa pt. "Orzeł biały". Zwiedzać ją można do końca stycznia.
  Dyrektor muzeum Kamila Czechowska dokonuje ostatnich poprawek przed wernisażem.

  Dyrektor muzeum Kamila Czechowska dokonuje ostatnich poprawek przed wernisażem.

       Na wernisaż przybyło wielu gości m.in. burmistrz Szubina Ignacy Pogodziński, przewodniczący Rady Powiatu Zbigniew Sabaciński, radni miejscy oraz mieszkańcy Szubina. Po powitaniu przez dyrektor placówki Kamilę Czechowską o historii orła białego, a także powstaniu wielkopolskim, którego kolejną rocznicę obchodzić będziemy w styczniu i lutym - opowiedział zebranym dr Marek Jeleniewski z Bydgoszczy.
       Większość prezentowanych na wystawie eksponatów pochodzi ze zbiorów dwóch kolekcjonerów: Janusza Grzejdy z Bydgoszczy i Piotra Fiałkowskiego z Szubina. Obaj byli na otwarciu wystawy i chętnie opowiadali o swoich zbiorach.
       - Wystawa dotyczy naszego symbolu narodowego, orła białego. Zgromadzono na niej orzełki służbowe z lat 1918-1939 i wojskowe z okresu 1945- 1989. Ciekawostkę stanowi proporzec polskich ochotników z USA w Armii Gen. Józefa Hallera i proporzec powstańców wielkopolskich z Janikowa, a także płomienie fanfarówek. Uwagę warto zwrócić również na zbiór pocztówek i telegramów patriotycznych. Są także medale z okresu XX lecia międzywojennego, orzełki gabinetowe oraz orły z grotów sztandarów - opowiada o nowej ekspozycji dyrektor muzeum Kamila Czechowska.
       Jedną z ciekawostek wystawy jest m.in. orzeł, który zdobił niegdyś zabytkowy piec kaflowy. Całości dopełniają jeszcze plakaty ilustrujące historię orła białego.
       Kim jest właścielem większej części kolekcji? Janusz Grzejda urodził się w 1957 roku w Bydgoszczy. Jego ojciec był żołnierzem zawodowym, pilotował samoloty bojowe. On sam - po studiach w ATR i Wyższej Szkole Pedagogicznej w Bydgoszczy - podjął pracę w policji. W 2003 roku przeszedł na emeryturę w stopniu nadkomisarza. Od wielu lat interesuje się historią Polski, szczególnie Wielkopolski i Kujaw. Jego pasją stało się kolekcjonowanie broni palnej oraz pamiątek związanych z wojskiem i historią Polski. Grzejda jest wiceprezesem kujawsko- pomorskiego oddziału Stowarzyszenia Miłośników Dawnej Broni i Barwy które istnieje przy Muzeum Narodowym w Krakowie.
       

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Gminy w Kujawsko-Pomorskiem