Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Po wernisażu

Oprac.(ms)
Kustosz Kamila Czechowska otwiera  wystawę w Muzeum Ziemi Szubińskiej.  Wernisaż odbył się wczoraj o godz. 17
Kustosz Kamila Czechowska otwiera wystawę w Muzeum Ziemi Szubińskiej. Wernisaż odbył się wczoraj o godz. 17 Archiwum Muzeum
W Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna otwarta została wczoraj nowa wystawa poświęcona czasom okupacji. Pamiątki dotyczą terenu dawnego powiatu szubińskieg.

     Na wernisaż przybyło do muzeum wielu gości. Dyrektor Kamila Czachowska witała ks. prałata Jana Kątnego, radnych miejskich, nauczycieli, młodzież, działaczy kultury. Kustosz podziękowała tym wszystkim, którzy odpowiedzieli na apel i postanowili podzielić się swoimi zbiorami wypożyczając je na potrzeby wystawy. Zatytułowano ją: "Czas wojny, czas wędrówki".
     Los człowieka
     
- Celem ekspozycji było zwrócenie uwagi na los ludzi różnych narodowości zmuszonych do zmiany miejsca zamieszkania. Chodziło nam nie tylko o wysiedlanych do Mielca i Mińska mieszkańców powiatu szubińskiego, ale także o Polaków więzionych w obozach i walczących na wszystkich frontach drugiej wojny światowej - podkreśla Kamila Czechowska.
     - Na wystawie odnotowany jest także epizod aliancki związany z istniejącym w tym czasie w Szubinie obozem jenieckim. Mówimy również o Niemcach przesiedlonych z krajów bałtyckich, Besarabii czy przybyłych na teren powiatu szubińskiego z Rzeszy. Z uwagi na małą liczbę źródeł dostępnych w naszych zbiorach, temat obecności Niemców w powiecie szubińskim pozostaje niewyczerpany - _uważa kustosz. - _Naszym przesłaniem było także ukazanie elementów życia codziennego w czasie II wojny światowej zarówno na ziemi szubińskiej jak i wszędzie tam, gdzie mieszkańcy zostali przesiedleni.
     Zastawa z gapą
     
Ciekawostkę stanowią oryginalne karty pracy, dowody osobiste i inne kwestionariusze wprowadzone przez okupanta. Zwiedzających zainteresować powinna również zastawa stołowa i worek z dobrze zachowaną niemiecką gapą i swastyką. Na mapie powiatu szubińskiego można sprawdzić jak nazywały się okoliczne miejscowości w czasie wojny. Są pocztówki, listy, fotografie, militaria, numizmaty.
     - Symboliczne znaczenie ma także Dom Polski - budynek, w którym otwarto wystawę - podkreśla Czechowska. - Siedziba muzeum była od jesieni 1939 r. miejscem gdzie gromadzono ludność polską, zanim wysiedlono ją do Mińska Mazowieckiego i Mielca.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska