Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sprzedawana działka w Dziewierzewie to cmentarz!

Adam Lewandowski
Do dziś ocalały: stary cmentarz i fundamenty spalonego przez Niemców w roku 1940 kościoła
Do dziś ocalały: stary cmentarz i fundamenty spalonego przez Niemców w roku 1940 kościoła Robert Koniec
Czy należąca do parafii w Dziewierzewie działka nr 290 musi trafić w prywatne ręce?

Po artykule „Proboszcz chce sprzedać nasz kościół i cmentarz!” - rozdzwoniły się telefony. Chodzi o konflikt w Dziewierzewie, gdzie miejscowy proboszcz chce (podpisana już jest u notariusza umowa przedwstępna) sprzedać w prywatne ręce działkę nr 290, na której są: stary cmentarz i fundamenty spalonego przez Niemców w roku 1940 kościoła. Część parafian sprzeciwia się.

„Lapidaria..”

Po publikacji skontaktował się ze mną Michał P. Wiśniewski z „Lapidaria - zapomniane cmentarze Pomorza i Kujaw.”
„W artykule dotyczącym sprzedaży terenu, gdzie kiedyś stał kościół i jest cmentarz napisał Pan, że nie wiadomo, co stało się z grobami - pisze pan Michał.

>> Najświeższe informacje z regionu, zdjęcia, wideo tylko na www.pomorska.pl <<

- Otóż na starych mapach cały teren wokół kościoła - w praktyce teren sprzedawanej działki - jest cmentarzem. Ludzi chowano nie tylko w kryptach, ale także wokół kościoła. Nielicznych stać było na ekshumację, a zatem groby tam nadal istnieją, a tym samym cmentarz. Ostał się jeden nagrobek zasłużonego dla Dziewierzewa proboszcza, ale to, że zlikwidowano nagrobki nie oznacza, że likwidowano również groby. Tyle tytułem wyjaśnienia.

Proszę się nie gniewać, ale jako założyciel stowarzyszenia i człowiek, który od 8 lat zajmuje się zapomnianymi cmentarzami i ich porządkowaniem, jestem niejako przewrażliwiony, gdy ludzie utożsamiają groby z nagrobkami. A to przecież nie to samo. Zniszczenie bądź likwidacja nagrobków, czyli naziemnej części cmentarza, nie oznacza likwidacji grobów, czyli podziemnej części cmentarza”.
„Więcej informacji o tym cmentarzu można znaleźć na naszej stronie: http://lapidaria.wikidot.com/cmentarz-rzymskokatolicki-dziewierzewo. Z poważaniem Michał P. Wiśniewski”.

Zdjęcia i mapki

Na tej stronie są mapki, zdjęcia i opis cmentarza, który sięga lat 30. XV wieku. Data zamknięcia: po 1945 r. Powierzchnia: 0,31 ha. Jako jedyny nagrobek wskazany jest „postument ks. prob. Edwarda Szymańskiego z roku 1919”. Jest też opis, jak do cmentarza dotrzeć: „Położony na terenie zabudowanym ok. 200 m od kościoła poewangelickiego. Będąc przy kościele udajemy się na drogę prowadzącą z jednej strony na Kcynię, z drugiej na Żarczyn. Skręcamy w stronę Żarczyna i po około 200 metrach dojeżdżamy do murów z bramą”...

Pogoda na dzień + 2 kolejne dni (30.11 + 1-2.12.2017) | POLSKA

Źródło:
TVN

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska