Bomba w pociągu na dworcu w Mogilnie? Ewakuowano kilkaset...

  Bomba w pociągu na dworcu w Mogilnie? Ewakuowano kilkaset osób. Służby kończą działania

  JPL, AN, TIK

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Ewakuowano okolice dworca PKP w Mogilnie.

  Ewakuowano okolice dworca PKP w Mogilnie. ©zrzut z google street view

  Informacja o możliwym ładunku wybuchowym w pociągu relacji Warszawa-Berlin pojawiła się ok. g. 19. Ewakuowano kilkaset osób. Akcja służb zakończyła się tuż przed g. 1 w nocy. Alarm był fałszywy. Pociąg wraz z pasażerami ruszył ok. godz. 1.30.
  Ewakuowano okolice dworca PKP w Mogilnie.

  Ewakuowano okolice dworca PKP w Mogilnie. ©zrzut z google street view

  29 czerwca
  - Około godziny 1.30 w nocy pociąg ruszył z pasażerami w dalszą drogę - podaje sierż. szt. Magdalena Pollak z Komendy Powiatowej Policji w Mogilnie. - Psy przeszukał cały pociąg. Informacje o ładunkach wybuchowych nie potwierdziły się. Na miejscu pracowało około 80 funkcjonariuszy z naszej komendy, ale również z ościennych jednostek.

  Policję wspomagali strażacy. Ich zadaniem było zabezpieczać miejsce zdarzenia. Na miejscu pracowały cztery jednostki.


  28 czerwca
  Dziś (środa) wieczorem strażakom przekazano informację o ładunku wybuchowym, który może się znajdować w pociągu relacji Warszawa-Berlin stojącym przy dworcu PKP w Mogilnie przy ul. Dworcowej.

  >> Najświeższe informacje z regionu, zdjęcia, wideo tylko na www.pomorska.pl <<

  Z pociągu ewakuowano kilkaset osób. Ewakuację trzeba było też przeprowadzić wśród mieszkańców pobliskich domów. Ewakuowani znaleźli schronienie w jednej ze szkół.

  Jak udało nam się ustalić podejrzany e-mail, w którego treści pojawiła się informacja o ładunku wybuchowym trafił do PKP w Łodzi. Stamtąd zawiadomiono wszystkie służby.

  - Rzeczywiście otrzymaliśmy informację, że w pociągu mogą się znajdować ładunki wybuchowe - mówi Marta Ziemska p.o. rzecznika prasowego PKP Intercity. - Zadziałaliśmy zgodnie z procedurą, zatrzymaliśmy pociąg i ewakuowaliśmy pasażerów. Są bezpieczni w jednej ze szkół, przebywają pod opieką służb, przygotowujemy dla nich poczęstunek.

  Na miejscu pracują cztery zastępy straży pożarnej. Pociąg przeszukują teraz policjanci.  - Na miejscu jest już specjalna grupa minersko-pirotechniczna - mówi nam sierż. szt. Magdalena Pollak z Komendy Powiatowej Policji w Mogilnie. - Z Poznania zostanie też sprowadzony pies przeszkolony do wykrywania ładunków wybuchowych. Akcja trwa.  Mirosław Siemieniec, rzecznik prasowy PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. informuje, że "ze względów bezpieczeństwa o godz. 18.30 wstrzymano ruch pociągów na trasie Warszawa-Poznań. Decyzję podjęto po informacji, iż w pociągu Warszawa-Berlin znajduje się ładunek wybuchowy. Pociąg zatrzymano na stacji w Mogilnie. Podróżni w asyście drużyn konduktorskich zostali ewakuowani do szkoły.  Wstrzymano ruch pociągów przez stacje Mogilno. Przewozy Regionalne wprowadziły zastępczą komunikację autobusową na odcinku Trzemeszno-Kołodziejewo. O sytuacji są informowani pasażerowie na stacjach i przystankach na trasie Poznań - Warszawa. Działania związane ze sprawdzeniem składu prowadzi policja. Zarządca infrastruktury i przewoźnicy współpracują by jak najszybciej wznowić ruch pociągów. Natychmiast po decyzji policji o zapewnieniu bezpieczeństwa ruch na trasie zostanie przywrócony".

  Ze stacji w Mogilnie odjechał już pierwszy autobus z pasażerami pociągu Warszawa - Poznań - Berlin. Skorzystało z niego około 50 podróżnych, którzy mieli ze sobą bagaż - informuje PKP PLK.

  AKTUALIZACJA GODZ. 22.55 - Akcja służb na miejscu trwa już cztery godziny. Okolice dworca PKP w Mogilnie nadal są zablokowane. Pociąg przeszukują policjanci z psami tropiącymi. Kilkuset pasażerów nadal oczekuje na rozwój sytuacji. Schronili się w pobliskiej szkole. Na razie nie wiadomo, jak długo jeszcze potrwa akcja.

  AKTUALIZACJA GODZ. 00.45 - Jak informuje portal cmg24.pl na miejscu zjawili się kolejni policjanci z psami z Olsztyna. Zatem akcja przeszukania pociągu cały czas trwa. Ruch w dalszym ciągu jest wstrzymany.

  AKTUALIZACJA GODZ. 1.11 - O godz. 0.50 policja zakończyła procedurę sprawdzenie składu relacji Warszawa - Berlin. Kolejarze natychmiast wznowili ruch pociągów przez stacje Mogilno (trasa Warszawa - Poznań). Podczas przerwy w ruchu pociągów pasażerowie byli informowani o sytuacji. Wydawano wodę i poczęstunek w pociągach i na stacjach - poinformował Mirosław Siemieniec, rzecznik PKP PLK.

  - W sytuacji, gdy zagrożone może być bezpieczeństwo pasażerów, przewoźnicy i, zarządca infrastruktury ściśle współpracują z policją. Równocześnie przygotowywana jest taka organizacja ruchu, która po zakończeniu działań policji, pozwala maksymalnie ograniczać utrudnienia dla pasażerów - tłumaczy dalej Siemieniec.

  INFO Z POLSKI - przegląd najciekawszych informacji ostatnich dni w kraju - 22 czerwca 2017.

  Czytaj treści premium w Gazecie Pomorskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (38)

  Wszystkie komentarze (38) forum.pomorska.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Strefa Wnętrz

  Gminy w Kujawsko-Pomorskiem