Jak opieka społeczna w Lipnie pomoże alkoholikom i ich...

  Jak opieka społeczna w Lipnie pomoże alkoholikom i ich rodzinom?

  Małgorzata Goździalska

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Alkoholicy i ich rodziny z Lipna mają szanse na wyjście z nałogu. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej przygotowuje dla nich specjalny program.
  W Lipnie co najmniej kilkadziesiąt rodzin boryka się z problemem alkoholowym. Rodzinom tym pomaga między innymi Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Dzieci z rodzin, w których rodzice są uzależnieni od tego nałogu dzięki wsparciu tej komisji wyjeżdżają na wakacje. Ale, Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych ma budżet ograniczony.

  Czy można dodatkowo pomóc uzależnionym od alkoholu i ich rodzinom?
  Jest taka możliwość. I wykorzystuje to Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Lipnie. Dzięki opracowaniu "Programu aktywności lokalnej" MOPR ma szansę zdobyć dla swych podopiecznych z problemem alkoholowym 54 tysiące złotych z Europejskiego Funduszu Społecznego.

  Na początek MOPR zaoferuje pomoc osiemnastu rodzinom. Dwanaście już się zgodziło. W jaki sposób ośrodek będzie pomagał rodzinom, w których rządzi wódka? Przede wszystkim organizując spotkania z terapeutami i psychologami. - Takiej pomocy przede wszystkim oczekują nasi podopieczni - mówi Marzena Blachowska, dyrektor MOPR.

  Skąd wiadomo, że taka pomoc jest najbardziej potrzebna? - Poprosiliśmy naszych podopiecznych o wypełnienie ankiety - odpowiada dyrektor Blachowska. - Zależało nam bowiem na rozpoznaniu potrzeb tego środowiska. Uznaliśmy bowiem, że bez akceptacji tego, co zaproponujemy, nie będziemy mieli wyników.

  Poza zajęciami z terapeutami i psychologami dla podopiecznych MOPR deklarujących udział w programie organizowane będą spotkania z alkoholikami, którzy wyszli z nałogu i ich rodzinami. Planowane są także wycieczki integracyjne - między innymi do Częstochowy i Lichenia. MOPR w realizacji "Programu aktywności lokalnej" będzie współpracował z miejscową parafią.
  - Jeśli spośród osiemnastu podopiecznych choćby pięciu uda się wyciągnąć z nałogu, będzie sukces - podkreśla dyrektor Blachowska.

  MOPR zamierza rozpocząć pracę z alkoholikami i ich rodzinami w marcu.

  Kup prenumeratę cyfrową Gazety Pomorskiej i otrzymaj:

  • dostęp do wszystkich treści Gazety Pomorskiej
  • codzienne e-wydanie Gazety Pomorskiej
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia
  • co tydzień nowy numer ekstramagazyn.pl

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Gminy w Kujawsko-Pomorskiem

  Wiadomości z Lipna

  Grilluj z Pomorską