Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W lipnowskiej "Trójce" są bezpyłowe tablice. Będzie ich więcej

Renata Kudel
Renata Kudel
Amelce, tak jak i innym dzieciom, chorym na mukowiscydozę, szkodzi każdy pył.
Amelce, tak jak i innym dzieciom, chorym na mukowiscydozę, szkodzi każdy pył. archiwum prywatne Małgorzaty Bonowicz
W Szkole Podstawowej nr 3 są klasy, gdzie uczą się razem dzieci zdrowe i z orzeczeniami o niepełnosprawności. Amelka jest jedną z nich.

Szkoła Podstawowa nr 3 w 2014 roku otrzymała wyróżnienie w konkursie Fundacji „Matio” pod nazwą „GENialna szkoła”, realizowanym pod patronatem minister edukacji narodowej.

>> Najświeższe informacje z regionu, zdjęcia, wideo tylko na www.pomorska.pl <<

Fundacja skupia dzieci chorujące na genetyczną chorobę - mukowiscydozę. Szkoła Podstawowa nr 3 otrzymała wyróżnienie na wniosek jednej z mam, lipnowianki Małgorzaty Bonowicz. Amelia, jej córeczka, choruje na mukowiscydozę. Dziewczynka jest - jeżeli tylko choroba jej na to pozwala - uczennicą „Trójki”.

Tablica, na której pisze się mazakiem

- Dowiedziałam się, że w „Trójce” zostały zakupione materiały dydaktyczne - mówi Małgorzata Bonowicz. Wśród nich są tablice suchościeralne. Dzięki zainstalowaniu w salach kilkunastu białych tablic, na których pisze się czarnym mazakiem, wyeliminowano pylenie z kredy. - Dla mojej córki to niezwykle ważne, bo nic nie będzie się odkładać w płucach córeczki i zalegać tam - mówi Małgorzata Bonowicz. - Dla chorujących na mukowiscydozę nawet pył z kredy może czasami okazać się groźny...

„Trójka” nie ma typowych oddziałów ( klas) integracyjnych i takiego wyposażenia ( np. winda), jak np. Szkoła Podstawowa nr 2. Ale i tutaj myśli się o uczniach, którzy chorują, mają różne dysfunkcje.

Remont z dostosowaniem dla niepełnosprawnych

Już w połowie lutego ma być rozstrzygnięty konkurs na remont łazienki w SP nr 3 i jej dostosowanie, łącznie z budową podjazdu, dla niepełnosprawnych dzieci. Na razie w „Trójce” nie ma dziecka na wózku, ale kto wie, co przyniesie przyszłość. - Kiedyś dzieci niepełnosprawne były chronione przez rodziców w domach - taka była mentalność - uważa Renata Gołębiewska, sekretarz miasta Lipno. - Teraz coraz częściej rodzice chcą, by ich pociechy, na przykład te chore na mukowiscydozę, cukrzycę, autyzm czy mające chorobę Aspergera, uczyły się i przebywały w szkole i poza nią ze swoimi zdrowymi rówieśnikami.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska