Mieszkańcy Lipna chcą decydować o inwestycjach. A inni?

  Mieszkańcy Lipna chcą decydować o inwestycjach. A inni?

  Renata Kudeł

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Zwyciężył projekt dotyczący budowy ulicy Akacjowej w Lipnie.

  Zwyciężył projekt dotyczący budowy ulicy Akacjowej w Lipnie. ©Dariusz Bloch (zdjęcie ilustracyjne)

  W Lipnie po raz pierwszy mieszkańcy zadecydowali, na co trzeba wydać 100 tys. zł z budżetu obywatelskiego. Kto pójdzie w ich ślady?
  Zwyciężył projekt dotyczący budowy ulicy Akacjowej w Lipnie.

  Zwyciężył projekt dotyczący budowy ulicy Akacjowej w Lipnie. ©Dariusz Bloch (zdjęcie ilustracyjne)

  Propozycji do sfinansowania z budżetu obywatelskiego było w Lipnie w 2016 roku kilka. Który projekt, głosami mieszkańców, zwyciężył? Ten dotyczący budowy ulicy Akacjowej od skrzyżowania z ulicą Klonową do Topolowej! Pomysł zgłosili właśnie mieszkańcy ulicy Akacjowej.

  Przypomnijmy, że w przeprowadzonym po raz pierwszy głosowaniu - w puli było 100 tysięcy złotych - oddano w sumie 991 głosów.

  >> Najświeższe informacje z regionu, zdjęcia, wideo tylko na www.pomorska.pl <<

  Roboty dotyczące budowy ulicy Akacjowej od skrzyżowania z ulicą Klonową do Topolowej wyceniono na 98 tys. złotych, więc jest to jedyna inicjatywa mieszkańców do realizacji. Na projekt oddano 209 głosów. Na drugim miejscu znalazł się także promowany pomysł budowy siłowni zewnętrznej przy Szkole Podstawowej nr 3 w Lipnie. Koszt - 20 tys. zł. Tutaj zaangażowali się mieszkańcy okolicznych bloków, ale także nauczyciele „Trójki”. Na projekt zagłosowały 173 osoby.

  Sto trzydzieści głosów zdobył projekt odbudowy siedziby Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej przy ul. Włocławskiej. Roboty wyceniono na 85 tys. zł. Pozostałe projekty zdobyły poniżej stu głosów. Jak nas poinformował Robert Kapuściński, inżynier miasta, roboty budowlane przy budowie ulicy Akacjowej już rozpoczęto. Z kolei Renata Gołębiewska, sekretarz miasta, zapewnia, że i w tym roku będzie głosowanie w sprawie budżetu obywatelskiego. Może powrócą wówczas także i ubiegłoroczne propozycje i one będą miały szansę powalczyć o realizację.

  Czy inne miasta w powiecie pójdą w ślady Lipna? Jak się okazuje, niekoniecznie. - Były takie przymiarki, ale w tym roku raczej nie uda się ich zrealizować - mówi Jacek Waśko, burmistrz Dobrzynia nad Wisłą. - Przede wszystkim nie zaobserwowaliśmy zainteresowania mieszkańców Dobrzynia nad Wisłą. Zaś we wsiach odpowiednikiem budżetu obywatelskiego jest fundusz sołecki i on działa sprawnie, propozycji na pewno nie brakuje.

  W Dobrzyniu, choć budżetu obywatelskiego nie ma, w rezerwie celowej były „zamrożone” pieniądze na społeczne inwestycje. - Korzystając z tej rezerwy chcemy wybudować na jednym z osiedli plac zabaw - deklaruje burmistrz.

  W Skępem także były przymiarki do budżetu obywatelskiego, ale, jak twierdzi burmistrz Piotr Wojciechowski, wsłuchując się w potrzeby mieszkańców zainwestowano w tak potrzebny i sprawdzający się monitoring. Będzie także prowadzona naprawa ulic, myśli się o zagospodarowywaniu skwerków.

  Miasto dokłada czasem pieniędzy do ważnych inwestycji współfinansowanych przez fundusz sołecki - tak było w przypadku budowy drogi do miejscowości Wólka.


  INFO Z POLSKI - przegląd najciekawszych informacji ostatnich dni w kraju - 20 kwietnia 2017.

  Komentarze (1)

  Wszystkie komentarze (1) forum.pomorska.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Wielkanocne przepisy

  Gminy w Kujawsko-Pomorskiem

  Wiadomości z Lipna