Mundurki w ogniu

Tekst i fot. DARIUSZ NAWROCKI

Gazeta Pomorska

Aktualizacja:

Gazeta Pomorska

Mundurki w ogniu
Mundurki w ogniu

- Lubię ten mundurek. Podoba mi się - mówi Ania (pierwsza z prawej). Wyznaje, że nosi go nawet na zajęcia pozalekcyjne.

Wszystko wskazuje na to, że mundurki nie będą obowiązkowe, a o ich przyszłości będą decydowały szkoły.

Wśród uczniów pojawiła się nadzieja, że wreszcie zrzucą z siebie niechciane ubrania.


W Szkole Podstawowej nr 4 w Inowrocławiu jednakowe pulowerki z logo na piersi noszą wszyscy uczniowie. Spotkaliśmy się z klasą VIe. Dzieci niemal zgodnym chórem powiedziały nam, że z chęcią chodziłyby do szkoły bez mundurków. Dlaczego? - Bo to "przypał" - mówi Adam (w slangu młodzieżowym słowo to oznacza zażenowanie).

- Brakuje mi słów, by to inaczej nazwać. Nie lubię tych mundurków. Brzydko wyglądają na innych strojach - tłumaczy. Słowa te wzbudzają aplauz w klasie. Innego zdania jest Ania. - Lubię ten mundurek. Podoba mi się. Wyznaje, że nosi go nawet na zajęcia pozalekcyjne.


Pomysł Giertycha


Na pomysł ubrania dzieci szkół podstawowych i gimnazjów wpadł minister edukacji poprzedniej kadencji Roman Giertych. Parlament podjął specjalną uchwałę. Od 1 września ubiegłego roku dzieci do szkół zaczęły przychodzić w jednokolorowych pulowerkach, kurtkach dżinsowych lub bluzach. Wielu uczniów protestowało na forach internetowych. W olbrzymiej większości podporządkowali się jednak prawu obowiązującemu w Polsce. Najbardziej ucierpieli rodzice, którzy musieli w swoich budżetach domowych wygospodarować pieniądze na zakup mundurków.


Obecna minister edukacji Katarzyna Hall zapowiada, że w przyszłości mundurki nie będą obowiązkowe. Stosownych zmian w ustawie w najbliższej przyszłości ma dokonać parlament. Decyzje o tym, czy mundurki pozostaną w szkołach, będzie najprawdopodobniej podejmowała społeczność szkolna.


Mirosław Jardanowski, dyrektor inowrocławskiej "czwórki" przyznaje, że nie do końca rozumie ogłoszonej publicznie decyzji pani minister. Twierdzi, że najpierw powinna skonsultować to ze szkołami i sprawdzić, jak obowiązek mundurkowy jest realizowany. - Osobiście mam bardzo pozytywny stosunek do mundurków. Uczniowie poprzez jednolity strój identyfikują się ze szkołą. Nikt z nich się nie wyróżnia - tłumaczy.


Podobne zdanie na ten temat ma Jerzy Naumann, dyrektor Gimnazjum nr 1 w Inowrocławiu. - Mundurki likwidują przepaść między bogatymi i ubogimi. Poza tym wiosną i latem piękne brzuszki dziewcząt zostaną przykryte. Nie będzie więc już rewii mody. Młodzież już się do mundurków przyzwyczaiła, rodzice ponieśli już pewne koszty, więc po co to zmieniać - mówi. Zapewnia, że będzie przekonywał rodziców, by w przyszłości szkoła nie zrezygnowała z jednolitych pulowerków.


Spalą na stosie?


Nieco inaczej na ten problem patrzy Wojciech Helak, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 16 w Inowrocławiu. - Idea wprowadzenia mundurków była oparta na wzorach brytyjskich. Tam mundurki są bardzo estetyczne, ale i bardzo drogie. My realizowaliśmy opcję minimalną, a więc najtańszą, dostosowaną do możliwości rodziców. Efekt jest taki, że mundurki są mało eleganckie - wyznaje. Dyrektor mogileńskiego gimnazjum Hieronim Rumianowski zauważa, że mundurki nie rozwiązują najważniejszych problemów w szkole. - Nie rzutują w żaden sposób na zachowanie, dyscyplinę i kulturę osobistą ucznia - mówi.


Dyrektorzy szkół czekają na konkretne uregulowania prawne w tej sprawie. Później spotkają się z rodzicami i nauczycielami, by podjąć ostateczną decyzję. Rodzice, z którymi rozmawialiśmy są pozytywnie nastawieni do tego, by mundurki w szkołach pozostały. Uczniowie mają nieco inne zdanie. Gimnazjaliści umawiają się już na forach internetowych, by hucznie pożegnać się z niechcianymi przez nich ubraniami. Zapowiadają, że spalą je na specjalnie zorganizowanych imprezach przy ognisku.

Komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Nasze Miasto

Nasze Miasto Bydgoszcz - najświeższe informacje, zdjęcia i wideo z Bydgoszczy

Nasze Miasto Bydgoszcz - najświeższe informacje, zdjęcia i wideo z Bydgoszczy

Nasze Miasto Grudziądz - najświeższe informacje, zdjęcia i wideo z Grudziądza

Nasze Miasto Grudziądz - najświeższe informacje, zdjęcia i wideo z Grudziądza

Nasze Miasto Włocławek - najświeższe informacje, zdjęcia i wideo z Włocławka

Nasze Miasto Włocławek - najświeższe informacje, zdjęcia i wideo z Włocławka