Czas na marcińskie rogale

  Czas na marcińskie rogale

  JAN SZCZUTKOWSKI

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Dzisiaj w Inowrocławiu, Mogilnie, Trzemesznie i w innych miejscowościach naszego regionu rozpoczął się wypiek rogali, zwanych - od patrona 11 listopada - marcińskimi. Pałaszować je będziemy do niedzieli.

  Tradycja rogali świętomarcińskich narodziła się w 1891 r. w Poznaniu. Ubodzy otrzymali go w darze od szczodrego piekarza. Rozdawanie rogali biednym to tradycja nawiązująca do chrześcijańskiej cnoty miłosierdzia, której nauczał św. Marcin.


  Teraz w stolicy Wielkopolski przygotowuje się ponad 200 ton tego smacznego ciasta (półfrancuskiego), wypełnionego nadzieniem z białego maku, esensji migdałowej, bakali (mielone orzechy włoskie, rodzynki, skórki pomarańczowe). Musi być polukrowany i posypany orzechami lub kokosowymi wiórkami. Jeden rogal powinien ważyć około 250 gramów. Imieniny Marcina najhuczniej obchodzone są przy ulicy jego imienia w Poznaniu. W XII w., obok kościoła pw. św. Marcina, powstała podmiejska osada, w której zamieszkało sporo rzemieślników.


  Dziś rogale połaszują także mieszkańcy Kujaw, Pałuk i Trzemeszna.

  - Tradycja przechodzenia różnych zwyczajów z regionu do regionu nie jest niczym nowym. Łatwo przyjmujemy szczególnie te zwyczaje, które mile się nam kojarzą - mówi Edmund Kozłowski, etnograf i dyrektor Muzeum Ziemi Mogileńskiej w Chabsku. Zresztą przed laty Inowrocław, Bydgoszcz, Mogilno znajdowały się w granicach woj. wielkopolskiego.


  O wielkopolskim zwyczaju pamiętają inowrocławscy i mogileńscy rzemieślnicy, m.in.: Piotr Jóźwiak, Piotr Adamski, Zbigniew Kucia, Maria Weber, Janusz Jamry, Bolesław Jamrych firmy "Wrzos" i Muszyńskich. - W tych dniach mało kto kupuje omlety, serniki, drożdżówki czy napoleoniki - stwierdza Jóźwiak. Od czasu, gdy 11 listopada przywrócono święto narodowe, rogale są oferowane przez kilka dni.


  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Gminy w Kujawsko-Pomorskiem